Murat dağı ve çevresi (Uşak-Kütahya) eğreltileri üzerinde morfolojik, korolojik ve ekolojik araştırmalar
The Morphological, chorological and ecological investigations on the ferns of Murat mountain and province (Uşak-Kütahya)
- Tez No: 121689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. NURİ BENLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV MURAT DAĞI VE ÇEVRESİ ( UŞAK - KÜTAHYA ) EĞRELTİLERİ ÜZERİNDE MORFOLOJİK, KOROLOJİK VE EKOLOJİK ARAŞTIRMALAR Mustafa Kemal EKMEKÇİOĞLU Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman : Yrd. Doç. Dr. Osman Nuri BENLİOĞLU Mayıs - 2002 ÖZET Bu araştırma, 2000 - 2001 yıllarında Murat Dağı ve Uşak il sınırları içinde toplanan eğrelti türleri üzerinde yapılan morfolojik, korolojik ve ekolojik incelemelere dayanmaktadır. Çalışma bölgesinde 15 taksonun yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Bu taksonlar, Cheilanthes persica (Bory) Kuhn, Cheilanthes marantae (L.) Domin subsp. marantae, Pteridium aquilinum (L.) Kunh, Asplenium septentrionale (L.) Hoffm. subsp. septentrionale, Asplenium trichomanes (L.) subsp. trichomanes, Asplenium ceterach L. subsp. ceterach, Asplenium ruta-muraria L. subsp. ruta-muraria, Asplenium onopteris L., Asplenium adiantum-nigrum L., Asplenium cuneifolium Viv., Cystopteris fragilis (L.) Bernh., Polystichum aculeatum (L.) Roth., Dryopteris filix-mas (L.) Schott, Dryopteris oreades Fomin, Dryopteris pallida (Bory) Fomin subsp. pallida' dır. Çalışmanın morfoloji bölümünde, araştırma alanı içinde yayılışı olan 15 eğrelti taksonunun deskripsiyonu, herbaryum örnekleri ve sistematik literatüre dayanarak yapılmış ve türlerin araştırma alanındaki yayılışlarına göre hazırlanan areal haritaları ile fotoğrafları verilmiştir. Çalışmanın ekoloji bölümünde ise eğreltilerin yetişme ortamından alınan toprak ve kaya örnekleri ile yerinde yapılan gözlemlere dayalı olarak bu türlerin ekolojik özellikleri belirlenmiştir. Bu bölüme ekolojik çalışmalar ile ilgili çizelgeler de eklenmiştir. Çalışma sonucunda, Türkiye Floryası'nda uygulanan kareleme sistemine göre Dryopteris oreades B2 karesi için, Asplenium onopteris'' m ise Uşak ili için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI THE MORPHOLOGICAL, CHOROLOGICAL AND ECOLOGICAL INVESTIGATIONS ON THE FERNS OF MURAT MOUNTAIN AND PROVINCE ( UŞAK - KÜTAHYA ) Mustafa Kemal EKMEKÇİO?LU Department of Biology Master Thesis Supervisor: Assis.Prof. Dr. Osman Nuri BENLİOGLU May -2002 SUMMARY This study is based on ecological, morphological and chorological investigations of fern materials, collected in the province boundary of Uşak and from Murat Mountain between 2000-2001. It has been determined that 1 5 taxa spread in the investigated region. These taxa are, Cheilanthes persica (Bory) Kuhn, Cheilanlhes marantae (L.) Domin subsp. marantae, Pteridium aquilinum (L.) Kunh, Asplenium septentrionale (L.) Hoffm. subsp. septentrionale, Asplenium trichomanes (L.) subsp. trichomanes, Asplenium ceterach L. subsp. ceterach, Asplenium ruta-muraria L. subsp. ruta-muraria, Asplenium onopteris L., Asplenium adianlum-nigrum L., Asplenium cuneifolium Viv., Cyslopleris fragilis (L.) Bernh., Polyslichum aculeatum (L.) Roth., Dryopteris filix - mas (L.) Schott, Dtyopteris oreades Fomin, Dryopleris pallida ( Bory ) Fomin subsp. pallida. The description these taxa on the collected herbarium materials and the relevant taxonomic literature, have been given in the morphological part of the study. In the ecological part of the study the ecological features of these species were determined which based on the soil and rock specimens, which are collected from investigated region and the observations have been done at their habitats. However areal maps, prepared according to spreading of fern species in the investigated region with photographs and tables, related to ecological studies are enclosed to this study.