Kömürlerin tozlanabilirliğinin istatistiksel olarak incelenmesi
A Statistical examination for dustability of coal
  1. Tez No: 121692
  2. Yazar: ŞAHİN YUVKA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. GÖKTAY EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
IV KÖMÜRLERİN TOZLANABİLİRLİĞİNİN İSTATİSTİKSEL OLARAK İNCELENMESİ Şahin Yuvka Maden Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmam: Prof. Dr. İ. Göktay EDİZ ÖZET Bu çalışmada, kömürün tozlanabilirliğine etki eden parametreler ele alınmıştır. Bu parametrelerden hangilerinin kömürün tozlanabilirliğine en fazla etkiyi yaptığı istatistiksel olarak incelenmiştir. Dört ayrı işletme sahasından alınan kömür numuneleri üzerinde çeşitli deneyler yapılmıştır. Numunelerin kül, uçucu madde, nem içerikleri ile sertlik ve tek eksenli basınç dayanımları tespit edilmiştir. Daha sonra bu numuneler kırma işlemine tabi tutulmuştur. Belli miktardaki kömür numuneleri çeneli kırıcıda belirli bir parça boyutuna indirilmiş ve bu işlem sonucunda elde edilen kömür tozları toz hücresine konularak toz konsantrasyonları ölçülmüştür. Toz konsantrasyonun belirlenmesi amacıyla MIE personel DataRAM toz ölçüm cihazı kullanılmıştır. Dört ayrı işletme sahasından alınan kömür numuneleri üzerinde yapılan deney sonuçları çoklu regresyon analiz yöntemi ile istatistiksel olarak incelenmiştir. İstatistiksel sonuçlarla kömürün tozlanabilirliğine en fazla hangi parametrelerin etkili olduğu belirlenmeye çalışılmış, konu ile ilgili yorumlar yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : İstatistik, Çoklu Regresyon, Kömür, Tozlanabilirlik.
Özet (Çeviri)
A STATISTICAL EXAMINATION FOR DUSTABİLİTY OF COAL Şahin YUVKA Mining Engineering, M.S. Thesis, 2002 Thesis Supervisor : Prof. Dr. î. Göktay EDİZ SUMMARY In this study, the parameters affecting coal dustability are examined. A statistical examination is carried out the determine parameter was examined by statistic. The coal specimens from four different coal districts are analysed. Ash, volatile material, moisture content, hardness and uni-axial compresive strength properties the specimens have been determined. Then, these specimens are crushed. In a jaw crusher and dust concentrations are measured by getting crushed coal powders put in a powder cell. To determine the dust concentration MIE personel DataRAM dust measurement tool is used. Thereafter, statistical analyses are applied to the database. The matematical relations between Hie parameters and dustability are stated by multiple regression. Parameters mostly affecting coal dustability are cleared out by statistical analyses. Several comments are made on the results. Key Words : Coal, Dustability, Multiple Regression, Statistic.