Kütahya ili hava kirliliğinin yetişkin insandaki bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The Influence of air pollution over some blood parameters of adult persons in Kütahya
- Tez No: 121691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV KÜTAHYA İLİ HAVA KİRLİLİĞİNİN YETİŞKİN İNSANDAKİ BAZI KAN PARAMETRELERİ ÜZERİNE ETKİSİ Ali Cebesoy Biyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tezi Danışmanı: Doç. Dr. Hayri Dayıoğlu ÖZET Bu çalışmada yoğun hava kirliliğinin yaşandığı Kütahya merkezinde yaşayan insanların kan değerleri aylar itibari ile incelenmiştir. Hemoglobin, Lökosit, Hematokrit ve Eritrosit değerlerin ölçüldüğü araştırmada Hemoglobin ve Hematokrit değerleri arasında cinsiyetlere göre çok önemli farklılık gözlenmiştir(p< 0.01). Bütün karakterlerde aylara göre nispi ve çok cüzi farklılıklara rağmen istatistik olarak önemli bir farklılığa rastlanmamıştır, örneklerin sağlıklı ve genellikle genç insanlardan seçilmiş olması hava kirliliğinin organizma tarafından tolere edilebildiğini ve kan kimyasında herhangi bir değişmeye neden olmadığı göstermiştir. Ancak bilhassa Lökosit ile ilgili değerlerin normal sağlık değerlerinin üst sınırına yakın; diğer karakterlerde ise alt sınırına çok yaklaşan değerler olduğu risk noktasında dikkat çekici bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Eritrosit,Hava Kirliliği, Hematokrit, Hemoglobin, Kan, Lökosit, Yetişkin İnsan.
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF AİR POLLUTION OVER SOME BLOOD PARAMETERS OF ADULT PERSONS İN KÜTAHYA Ali Cebesoy Biology Department, M.S.Thesis, 2002 Thesis Supervisor: Assoc.Prof. Hayri Dayıoğlu SUMMARY In this study, the blood data of people living in the center of Kütahya where suffers the dense air pollution by regarding the months.