A Simulation model for anti-tank defence plan in a mechanized infatry battalion in the Turkish Army
  1. Tez No: 121711
  2. Yazar: MURAT KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Kara kuvvetleri harekatında en önemli silah tanklardır. Muharebede başarılı olabilmek için, taarruz eden, tankları etkili olarak kullanmak ve savunanda, tanksavar silahlarını tanklara karşı etkili olarak kullanmak zorundadır. Savunma harekatı keşif, istihbarat ve tahkimata dayanmaktadır. Komutanlar bir çok silahı etkili olarak kullanabilmek için ayrıntılı planlar yapmak ve bu planları birbiriyle koordine etmek zorundadırlar. Bu planlardan biriside tanksavar savunma planıdır. Komutan, keşif ve istihbarat harekatlarından elde edilen bilgileri kullanarak, düşman taarruz planını tahmin etmelidir. Komutan, tahmin edilen düşman taamı/ planına dayanarak, tanksavar silahları için uygun yerleşme bölgeleri seçer ve bu silahları etkili bir şekilde kullanabilmek için ateş kontrol tedbirlerini belirler. Kısaca, muharebede zafer, başarılı bir tanksavar savunma planına bağlıdır. Hu çalışmadaki simülasyon modeli, bir mekanize piyade taburunun tanksavar savunma planını modellemek için oluşturuldu. Bu model oluşturulurken, C programlama dili ve kesikli zaman simülasyon modeli kullanıldı. Modelde, bir çeşit tankın ve bir mekanize piyade taburundaki temel tanksavar silahlarının teknik özellikleri kullanıldı. Tanksavar silahları muharebe alanında mevzii savunması esaslarına göre yerleştirildi. Simülasyon sonuçta, muharebede tankların ve tanksavar silahlarının başarısını belirtmektedir. Simülasyon sonuçlarını inceleyerek tanksavar silahlarının etkinliği arttırılabilir. Bu model, tanksavar silahlarını tahmin edilen düşman taarruz planına göre yerleştirmede, komutanın karar vermesine yardımcı olur. Bu simülasyon modeli geliştirilebilir ve diğer savunma planları bu simülasyon modeline dahil edilebilir. tc ımm&ttĞRnm mmsm vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tanks are the most important weapons in the land forces operations. To be able to successful in the battles, attackers must use tanks effectively and the defenders must use anti-tanks weapons effectively against the tanks. The defense operations depend on reconnaissance, intelligence and fortification. The commanders have to make detailed plans for effective usage of lots of weapons and have to coordinate these plans with each other. One of the plans is 'Anti-tank Defense Plan. " The commander also have to estimate the attack plan of the enemy by using the informations that are obtained from reconnaissance and intelligence operations. By using this estimated enemy attack plan, the commander chooses the appropriate location area for anti tank weapons and determines firing control measures for effective usage of anti-tank weapons. Shortly, victory in battlefield depends on the success of the Anti-tank Defense Plan. The simulation model in this study is constituted to simulate the Anti-tank Defense Plan for a mechanized infantry battalion. In this model, the C programming language and discrete event simulation models are used. The technical specifications of one specific tank and also main anti-tank weapons in a mechanized infantry battalion are used in this model. Anti-tank weapons arc located in the battlefield according to the rules of defense of battle position. The simulation predicts the success of tanks and anti-tank weapons in the battle. By analyzing the simulation results the effectiveness of anti-tank weapons can be improved. This model supports the commander's decision to locate anti-tank weapons according to estimated enemy's attack plan. This simulation model might be able to improve, and the other defense plans are able to include in this simulation model. VI