Optimization of electrical power supply network and power supply investments in Turkey
- Tez No: 121725
- Danışmanlar: PROF. DR. LİNET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Elektrik, çağdaş toplumun kaliteli bir yaşam sürmesinin en büyük yardımcısıdır.Elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı yatırımları her zaman sanayi ve yaşama meskenleri açısından önem arz etmiştir. Bundan dolayıdır ki elektrik enerjisi yatırımları hem üreticiler için hem de tüketiciler için maliyeti hafifletilmiş olmalıdır. Bu tezin amacı elektrik enerjisi yatırımlarının üretim ve dağıtım aşamalarının eşgüdümlü bir şekilde değerlendirilmesini sağlayan matematiksel bir model geliştirmektir. Konu edilen model, kapasiteli ağ konumlandırması ve ağ tasarım problemlerinden oluşturulmuştur. Ağ tasarım alt problemleri ( dağıtım kapasitesinin arttırılması) için verilen kararlarının, kapasiteli ağ konumlandırması alt problemi (üretim kapasitesinin arttırılması) üzerinde ciddi etkileri bulunmaktadır. İterativ prosedür ise bu iki alt problem arasında oluşan anlaşmazlıkları çözmek için geliştirilmiştir. Bunun etkileri ve iterativ prosedürün uygulanması Marmara Bölgesindeki elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
OPTIMIZATION OF ELECTRICAL POWER SUPPLY NETWORK AND POWER SUPPLY INVESTMENTS IN TURKEY ABSTRACT Electricity an important, utility that helps modern society to maintain a sustainable quality of life. Decisions on electric power generation and transmission investments may have crucial effects on the development of industrial and residential areas. Consequently, such decisions should be economically viable and beneficial for producers, consumers and all other parties involved. The aim of this paper is to propose a model that considers transmission and generation investments simultaneously. The proposed model fills in the gap between approaches for developing long-term power generation policies and instantaneous load management systems. The model is classified in the contexts of capacitated network location and network design problems. Decisions made for the network design sub-problem (expanding transmission capacity) have serious impacts on the capacitated network location sub-problem (expanding generation capacity). An iterative procedure is developed to resolve the conflicts between the two sub-problems. These effects and the implementation of the iterative procedure are illustrated using the generation and transmission system of Marmara region in Turkey. *sss&ss IV