Simulation modeling of maintenance strategies: An application in taf
- Tez No: 121724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Günümüzde muharebe sahasında başarı en kısa zamanda malzemenin bakımının yapılmasını, tahliyesini, tamirini yada yenilenmesini gerektirmektedir. Bakım harbe hazırlık durumunu artırarak muharebe çarpanı görevi yapmaktadır. Karşılıklı güçlerin sayıca ve malzemece eşit olduğu durumda malzemenin etkin kullanımını iyi bir bakım sistemiyle birleştiren taraf kesin başarı şansına sahip olacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri ortaya çıkan yeni gelişmelere ayak uydurmak için bakım sistemini yeniden yapılandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı ikinci kademe bakım sisteminin simulasyon kullanarak analizini yapmaktır. Simulasyon modeli için gerekli veri girdileri fâal bir ikinci kademe bakım sisteminden toplanmıştır. Simulasyon modelimize tekerlekli araçlar için yaygın olarak kullanılan onarım ve koruyucu bakım politikaları dahil edilmiştir. Sisteme ait performans ölçüleri (kuyruk uzunluğu, kuyruk zamanı, toplam bakım süresi, kullanım yüzdesi ve bakımı yapılan araç sayısını) hakkında bilgi sahibi olmak ve darboğaza sebebiyet verebilecek kaynakları belirlemek için gerekli istatistik modülleri düzenlenmiştir. Denemelerin birinci safhasında lastik değişimi ve altı aylık araç bakımım liftler vasıtasıyla paralel olarak yürüten mevcut sistem üzerinde testler yapılmıştır. Mevcut sistem üzerinde yapılan testler üç muhtemel kaynak birleşimi kullanılarak yapılmıştır. Denemelerin ikinci aşamasında mevcut sistem artırılmış yedek parça stok seviyesiyle test edilmiştir. En son aşamada lift kullanımını gerektirmeyen, lastik bakımı ve değişimini altı aylık araç bakımından sonra yapılmasını öngören modelimiz test edilmiştir. Simulasyon sonuçların analizi neticesinde alternatif politikalardan bir tanesi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tactical success on today's battlefield demands that equipment be maintained, recovered, repaired, or replaced as quickly as possible. Maintenance serves a combat multiplier by increasing military preparedness. Where opposing forces have relative parity in numbers and quality of equipment, the force, which combines skillful use of equipment with an effective maintenance system, has a decided advantage. Turkish Army is reconstructing its maintenance system to adapt to new requirements that that have emerged in the mean time. This project is dedicated to analysis of second level maintenance system by simulation. The input data for the simulation model were collected from an operating second level maintenance shop. In our simulation model we incorporated corrective and preventive maintenance policies that are widely applicable to wheeled vehicles. We edited the statistical module to get an idea about the performance measures (i.e., queue length, queue time, flow times, utilization rates, number of the vehicles processed) of the system and figure out the possible bottleneck resources. In the experimentation phase we first tested the present system configuration, which employed lifts to facilitate the tire replacement and checks to be carried out parallel with six-month vehicle maintenance. The experimentation with the present system was done for three possible resource combinations. In the second phase of the experimentation we tested the present system configuration with increased spares parts stocks. In the last phase we developed another configuration that didn't require the employment of the lifts and performed tire replacement and checks when six-month maintenance was over. After the analysis of the outputs one of the alternative policies is chosen.