Investigation of the effect of different dynamical loading types on the fatigue resistance of fiber-glasreinforced plastics
  1. Tez No: 12177
  2. Yazar: Z.SABAHATTİN BOZBEY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEÇİL ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET DE?İŞİK DİNAMİK YÜKLERİN CAM ELYAF TAKVİYELİ PLASTİKLERİN YORULMA DİRENCİN1 ETKİSİNİN İNCELENMESİ I30ZBEY, Sabahattin Yüksek lisans tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi s Y. Doç. Dr. Seçil ERİM Bu çalışmada ülkemizde yaygın olarak kullanılan 30% Elyaf, 70% Polyester reçine içeren ve 50% Roving elyaf, 50% Polyester reçine'den oluşan 2 tip FRP'nin rotating bending yöntemi ile S/N eğrileri elde edilmesi araştırılmıştır. Bu yöntemde, test numunesi eğilme yükü altında döndürülerek numunenin yüzeyinin tüm noktaların da bası ve çeki gerilmesi meydana getirilir. Askı yükü değiştirilerek çeşitli eğilme gerilmeleri uygulanır ve bu gerilmelere karşılık gelen kırılma kriterleri belir lenir. Elde edilen bu sonuçlara göre S/N eğrileri çizil miştir. Çalışmada incelenen FRP malzemesi tipik bir kompo- zit malzemedir. Geniş bir literatür çalışması yine bu çalışmada gerçekleştirilmiş ve kompozit malzemeler üzerinde durulmuştur. (iv)Bu konuda Türkiyede yapılan ilk araştırma olması ve temel teşkil etmesi ayrıca önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Kompozit malzemeler,. elyaf plakalar, cam elyaf takviyeli plastikler, kırılma, yorulma, yorul ma ömrü, deformasyon, çatlama, çatlak başlangıcı, çatlak yayılması. (v)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE EFFCT OF DIFFERENT DYNAMICAL LOADING TYPES ON THE FATIGUE RESISTANCE OF FIBER-GLASS REINFORCED PLASTICS BOZPEY, Sabahattin M.Sc. in Mechanical ^ng. Supervisor : Asst. ;Prof. Dr. Seçil ERİM In this study, the two types of FRP, consists 30% fibre» 70% polyester resins and 50% roving fibre, 50% pol yester resins which uses the most widely in Turkey, were investigated to obtain S/N curve with rotating bending ' i fatigue testing. In this method, the test specimen is rotated under a bending load and, as a consequence, pach point on the sur face of the specimen is alternately stressed in tension and compression. By changing bending load, the test speci men is rotated under different stresses. The cracking cycles, against to these different bending loads are defin ed. Consequently, S/N curves are drawn by these results of cracking cycles and stresses. FRP, which are investigated in this study is one of the typical materials of composites. A comprehensive lite rature, listed at the reference list, was also surveyed in (ii)this investigation. And particularly, fatigue of composites was searched. The consequence s/N curves of this research about fa tigue of FRP were compared with oth^r curves taken from literature in this study. This investigation of the fatigue behaviour of fibre-rglass reinforced plastics is the first research which is done in Turkey. Therefore this investiga tion is important for our countries' researchers. Key words t Composite materials, fiber laminates, fiber glass reinforced plastics, failure, fatigue, fatigue life, damage, cracking, crack initiation, crack propagation. (iii)