Design, construction and performance evaluation of a single suction mixed flow pump impeller
  1. Tez No: 12178
  2. Yazar: O.CÜNEYT YAZAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECLA ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET TEK EMÎŞLÎ, KARIŞIK AKIŞLI, POMPA FAIMI DİZAYNI, ÎMALÎ VE DENENMESİ YAZAN, O.Cüneyt YAZAN Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Böl. Tez Danışmanı: Y.Doc.Dr. Necla ERTU6RUL May i s 1990, 8 4 sayfa Tek Emişli, karışık akışlı? çok kademeli tip pompa fanı için bir tasarım metodu geliştirilmiştir. Bel içtirilen dizayn yaklaşımı kolaylıkla geniş bir alanı kaplayan pompa fanları için kullanılabilir. Ayrıca geliştirilen hidrolik dizayn methodu temel alınarak bir bilgisayar programı da yapı 1 mistir. Geliştirilen bilgisayar programı kullanılarak tek kademede 53 İt/s suyu 6 metre yüksekliğe basabilecek ve 10" çapında bir kuyu içinde çalışabilecek bir pompa fanı dizayn edilmiştir. Dizayn edilen fan derinkuyu su pompası üreticisi bir firmanın atelyeler inde imal edilmiştir. öncelikle yapılan 5' kanatlı dizaynın ardından 3 ayrı fan daha araştırma amacı ile imal edilmiştir. Aynı kanat profili daha büyük çıkış açısı (SS ile şekillendirilerek gene 5 kanatlı imal edilmiş ve bunun yanısıra her iki kanat profilinin de altışar kanatlı türevleri imal edilmiştir.Pompa fanının performans denemeleri geliştirilen dizayn yaklaşımının, bilgisayar programının ve üretim methodlarının birbirine uyumlu bir şekilde çalışarak en iyi verim noktasının tam dizayn noktasında çıkması ile sonuçlanmıştır. Yapılan dizayn verim acısından değerlendirildiğinde fanın yerli piyasada kopye edilmesi yoluyla imal edilenlerden daha verimli ve orijinalleri ile de rahatlıkla rekabet edebilecek verimde olduğu görülmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN, CONSTRUCTION AND PERFORMANCE EVALUATION OF A SINGLE SUCTION MIXED FLOW PUMP IMPELLER YAZAN, O.Cüneyt M.S. in Mechanical Engineering Supervi sor s Asst. Prof. Dr. Nee la ERTUGRUL May 1990, 84 pages A method for designing single suction, multistage, mixed flow type impeller is developed. The design approach that is generated can be easily used for a wide range of pump impellers. Also a computer programme is generated based on the developed hydraulic design method. The generated computer programme is used to design a mixed flow impeller of capacity 55 lt/sec. and manometric head of 6 meters water column and that can fit in a well with a diameter of 10".. The designed impeller is manufactured in the facilities of a deep well pump manufacturing company. After the initial 5 blade design 3 more impellers are manufactured for research purposes. One with a greater outlet angle (38 and two more are the six blade derivatives of the initial two. The performance tests of the first impeller show that the design approach, computer programme and the manufacturing methods result with an impeller having its best efficieny mpoint right at the design point» From the efficiency point of view the impeller is more efficient than the copied impellers in the domestic market and can easily compete with the original ones. IV