İlköğretimde ses eğitimi
Voice training in primary education
  1. Tez No: 121783
  2. Yazar: SERKAN OTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET“İlköğretimde Ses Eğitimi”isimli bu araştırma survey tekniği, deneysel, betimsel ve tarihsel yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırmanın bulgularına ve literatür bilgilerine göre öneriler getirilmiştir. Araştırmanın yapılmasındaki genel amaçlar şunlardır; a) Ergenlik çağındaki çocuk seslerinin ses değişimini (evrimi) incelemek b) Bu dönemdeki ses problemleri hakkında edindikleri deneyimleri (tecrübeleri) incelemek c) Çocuk seslerinin çalıştırılma yöntemini ve ilköğretim okullarındaki uygulamaları incelemek d) Öğretmenlere öneriler getirmek. e) Ses değişimleri sırasında zarar görmelerini önlemek f) Çocuk seslerinin ses genişliklerine uygun, çocuk sarkılan ve koro repertuarının oluşmasına yardımcı olmak g) Konservatuarlar ve eğitim fakültelerinde eğitim görecek olan adayların ses sağlıklarının daha iyi duruma gelebilmesini sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research titled“Voice Training In Primary Education”is made using survey technique along with experimental, descriptive and historical methods. given. Suggestions regarding the findings and relevant sources of this research are The main purposes for this survey are; a) To examine the vocal development of children during puberty. b)To examine the vocal problems experienced during this period. c)To examine the method of training of children's vocies and the application of this in primary schools. d) To offer suggestions to teachers. e) To maintain the vocal health of children during their puberty. f) To contribute to the development of songs and choral repertoire suitable for the range of children voices. g) To contribute to the vocal health of candiates who will study in Conservatories and in Fine arts Education Department Music Education Section.