2000'li yıllarda tüketim toplumu ve teknolojik gelişmelerde küreselleşen medyaların toplumsal boyutları: Türkiye'den örnekler
Consumer society in the begining of the 21'st century and the social aspects of the globalization media due to the technological developments: Examples from Turkey
  1. Tez No: 121794
  2. Yazar: GÜL SELİN ERBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ERGİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
18. yüzyıl Aydınlanma Düşüncesi, insanlık için bir özgürleşme projesi olarak ortaya konulmuş ve bu düşünceyle araçsal us'un ön palana çıkarılması, akim merkezi konuma yerleştirilmesi, bilim ve teknolojinin insanın doğa üzerindeki tahakkümünün birer araçları olarak kullanılması sonucunda modernite düşüncesine zemin hazırlanmıştır. Modern düşünce, her türlü teknolojik ve bilimsel gelişmeyi bireyin kendi dışında konumlandırdığı doğa üzerinde bir tahakküm aracı olarak kullanarak, bireyi ve aklı merkezi konuma alarak ve rasyonel olmayan her şeyi dışlayarak dünyayı bir büyü bozumuna uğratmıştır. Modernitede rasyonalizasyon ve her anlamda rasyonelleşmenin bir başka boyutu da insan eylemlerine kapitalist firmaların ve bürokratik devlet modellerinin oluşturduğu rasyonel eylem kalıplarının hakim olmasıdır. Post-modern durum moderniteden bir kopuşa ve kırılmaya işaret etmektedir. Baudrillard tüketim toplumlarım post-modern toplumlar olarak nitelemekte ve“Simülasyon evreni”kuramı ve kendi terminolojisiyle post-modern tüketim toplumlarının eleştirisini yapmaktadır. 20.yüzyılın ikinci yansından itibaren teknolojik gelişmeler sonucunda değişen, gelişen ve küreselleşen medyaların modern ve post-modern toplumların birer gösteri toplumuna dönüşmesinde etkisi büyüktür. Gelişen ve küreselleşen medyalar kapitalist sistem içinde kapitalize olmuş ve dolayısıyla modern ve post-modern toplumlarda var olan sistemin bir parçası haline gelmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Modernite-Postmodernite, Baudrillard, Simülasyon Evreni, Küreselleşen Medya, Tüketim Toplumu, İktidar
Özet (Çeviri)
Instrumental reason and reason itself was centralized by the ideology of enlightment in 18. Century which was exposed as a freedom project. Use of science and technology was aimed at dominating nature. Using science and technology in order to have power over nature, prepared the conditions of modernity. As a result of this, man was separated from nature and it became an object for him. Instrumental reason and human as an individual were centralized by modernity which excludes anything irrational. Consequently the world's magic was gone. Another dimension of rationalism is the domination of capitalism and bureaucratic models of state on the actions of individuals. Postmodern situation refers to a separation from modernity. Baudrillard characterizes post-modern societies as a consumption society. He critisize post modern societies with his theory of“Simulation Universe”. From the second half of 20th century, technological developments effected media. Developing and changing media technologies had great effects on the modern and post-modern societies which turned out to be a“Spectacle Society”. Developing and globalizing media was capitalized in the capitalist system; further more it became a part of the system. KEYWORDS: Modernity-Postmodernity, Baudrillard,“Simulation Universe”, Consumption Society, Globalizing Media, Power