Geomechanical research of kokardere open pit field of Etibank Keçiborlu sulphur establishment
- Tez No: 12183
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABİT GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI 11 ÖZET ET İ BANK KEÇİBORLU KÜKÜRT İŞLETMESİ KOKARDERE ACIK İŞLETME SAHASININ JEOMEKANİK ETÜDÜ. GÜNEY, Avni Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi s Yrd.Doc.Dr «Sabit GÜRGEN Bu tezde, Kokardere Acik İşletme Sahasi'nda ki kaya birimlerinin kaya madde ve kütle özellikleri belirlenerek daha sonraki şev dizayni ve stabilite analizlerine temel oluşturacak gerekli bilgilerin toplanmasına çal isil mist ir. Araz ide, sondaj verilerinin değerlendirilmesi ile belirlenmiş üc değişik kaya biriminin kütle özellikleri araştirilmis ve süreksizlikleri bakimindan taniml anmişl ardir. Kaya kütleleri, Jepmekanik Sınıflandırma (RMR) ve ampirik olarak belirlenmiş Q - Siniflamasi sistemlerine göre değerlendirilmeye calişil- mişl ardir. Arazi çalişmalari sirasinda sahada yap ı lan sondajlardan ve sahanın kaya birimlerini temsil eden kaya bloklarindan al ınan sağlam karot numuneleri üzerinde 1 aboratuvarda yapi- 1 an deneylerle, kayal arın mekanik ve fiziksel parametreleri ve özellikleri belirlenerek sahadaki kaya cinsleri tanim- 1 anmişt ir.
Özet (Çeviri)
VI 1 ABSTRACT GEOMECHANICAL RESEARCH OF KOKARDERE OPEN PIT FIELD OF ETIBANK KEÇİBORLU SULPHUR ESTABLISHMENT. SUNEY,Avni M.S. In Mining Engineering Superv i sor s Ass i st. Prof. Dr. Sab i t 6UR6EN In this thesis, material and mass properties of the rock units encountered at The Kokarclere Open Pit Field were determined and essential data were collected by evaluating obtained results for the further slope design and stability analysis. In the research area, three different rock units were specified by assesing the borehole data and described in terms of their discontinuities. Rock masses were evaluated according to The Geomechanics Classification (RMR) and empirically determined Rock Mass Duality (0) Systems. In the 1 aboratory, several tests were performed on the intact rock cores obtained from boreholes and rock blocks represent ting rock units of the field to determine mechanical and physical properties of the intact rock materials.