Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Suşki Merkez Atık Su ArıtmaTesisinde işletme problemleri ve çözüm önerileri
Management problems and solution suggestions in ŞanlıurfaMetropolitan Municipali̇ty Suşki Central Waste Water Treatment plant
  1. Tez No: 886848
  2. Yazar: KADİR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Evsel ve endüstriyel atık suların arıtımı için genellikle aktif çamur, stabilizasyon havuzları, damlatmaları filtreler ve anaerobik arıtma gibi biyolojik sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Atık suların çevreye olası zararlarını azaltmak ve tekrar kullanımına imkân sağlamak için 2018 yılında işletimine başlanan ve kaba ızgara, ince ızgara, kum ve yağ tutucu, ön çökeltme havuzu, havalandırma havuzu, son çökeltme havuzu ve çamur arıtım sistemlerinden oluşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Merkez Atık Su Arıtma Tesisinde girişten çıkışa kadar yaşanan sorunlar bu tez çalışması ile irdelenmiş olup, ayrıca arıtma veriminin arttırılması için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Havuz yüzeyinde koyu renkli çamur oluşması atık su içerisinde septik çamur varlığını göstermekte olup, çamur temizleme sıklığının ve sıyırıcının hızının arttırılması ile problemin çözüleceği belirlenmiştir. Son çökeltme havuzlarında çamur kabarması probleminin nedenlerinden birisi aktif çamur prosesinde filamentli mikroorganizmaların varlığı ile açıklanırken, çözüm olarak sistem pH'sını 7'ye ayarlamak, çamur hacim indeks (SVI) değerini 50 ila 150 mL/g aralığına getirinceye kadar sisteme H2O2 eklemek veya geri devir çamurunu klorlamak verilebilir. Havalandırma havuzundaki çözünmüş oksijen (ÇO) değerinin 1 mg/l altında olması durumunda ise sistemin havalandırılması önerilir. Ayrıca tesiste son çökeltme havuzlarının çıkış suyunda yüzen flok oluşumu belirlenmiş olup bunun sebebi olarak çıkış suyunda aşırı türbülans gösterilebilir. Bunun için ilk olarak havalandırma havuzunda ölçümler yapılarak ÇO değeri kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca havalandırmada ünitesindeki türbülansı düşürmek için mikser karıştırıcıların çalışma periyodunun yeniden düzenlenmesi gerekir. Sonuç olarak atıksu arıtma tesisi işletimi özel çaba ve bilgi isteyen, sürekli denetim ve anında müdahale gerektiren bir süreçtir. Yüksek arıtma verimini sağlamak için tesiste oluşan sorunlara acil önlemler almak ve etkili çözümler üretmek önemlidir. Bu tez çalışmasının, tesis işletiminde ortaya çıkabilecek birçok problemin çözümüne yönelik bir kılavuz olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Biological systems such as activated sludge, stabilization ponds, trickling filters and anaerobic treatment are commonly used for the treatment of domestic and industrial wastewater. Şanlıurfa Metropolitan Municipality Central Wastewater Treatment System, which started operating in 2018 in order to reduce the possible harm of wastewater to the environment and enable its reuse, consists of coarse screen, fine screen, sand and oil trap, preliminary sedimentation pool, aeration pool, final sedimentation pool and sludge treatment systems. The problems experienced in the facility from entrance to exit have been examined in this thesis study, and solutions have been suggested to increase the treatment efficiency. The formation of black sludge on the pool surface indicates the presence of septic sludge in the wastewater, and it has been determined that the problem will be solved by increasing the sludge cleaning frequency and the speed of the scraper. While one of the reasons for the sludge swelling problem in final sedimentation tanks is explained by the presence of filamentous microorganisms in the activated sludge process, the solution is to adjust the system pH to 7, add H2O2 to the system until the sludge volume index (SVI) value is between 50 and 150 mL/g, or recirculate. chlorination of sludge can be given. If the dissolved oxygen (DO) value in the ventilation pool is below 1 mg/l, it is recommended to ventilate the system. In addition, the formation of floating flocs in the outlet water of the final settling pools in the facility has been determined, and the reason for this may be excessive turbulence in the outlet water. To do this, first the DO value must be checked by making measurements in the aeration tank. In addition, the operating period of the mixer mixers must be rearranged to reduce the turbulence in the ventilation unit. As a result, wastewater treatment plant operation is a process that requires special effort and knowledge, and requires constant supervision and immediate intervention. In order to ensure high treatment efficiency, it is important to take urgent measures and produce effective solutions to problems occurring in the facility. It is expected that this thesis will be a guide for solving many problems that may arise in facility operation.