20. yüzyıl resim sanatında soyutlama
Abstraction in painting of the 20 th century
  1. Tez No: 121820
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKAİ ORMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETHer ulus doğal yetilerine göre şu veya bu yönde yetilidir; ve sanatlarında soyutlama İhtiyacı egemen olan ulusların, neden bu yönde bir ihtiyaç duyduklarım araştırmak ilgi çekici bir ödevdir. Soyutlama, tarihsel süreçte, pek çok toplumun resim sanatı anlayışı içerisinde karşımıza çıkar. İlkel sanat çağlarının sanat istemi ve Doğu'nun gelişmiş bazı uygar toplumları ile pek çok toplumun sanat istemi soyutlama eğilimini gösterir. Çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak bu toplumların sanatlarında soyutlamaya yönelmelerinin nedenleri ve soyutlamanın kaynaklarının irdelenmesi amaçlanmıştır. 20. yüzyıl resim sanatında soyutlamanın nedenleri, bu anlayışa yönelik sanat akımları, sanatçılar ve soyutlama yöntemleri, çalışmanın ikinci bölümünde irdelenmiştir. 20. yüzyılda pek çok sanatçı, dünyayı kendilerince yorumlayarak, soyutlama deneylerine girişmişlerdir. Resimde soyutlama, ruhsal olduğu kadar zihinsel bir yaratımı da içerir. ANAHTAR KELİMELER: Soyutlama, Resim, Sanat, Ruhsal, Zihinsel
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Every nation has some kinds of capabilities according to their natural talents and searching reason why some nations need abstraction is an interesting assignment. We come across with abstraction in many nation's approach to painting throughout history. Art demand of primitive ages and also certain advanced East civilizations art tend to abstract. In the first chapter of the study, the grounds of tendency to abstraction will be inquired and the sources of abstraction will be questioned. Abstraction in painting of the 20* century and trends of this approach, artists and their methods of abstraction are all examined in the second chapter of the study. Many artists in the 20* century have interpreted the world according to their own views and started experiments of abstraction. Abstraction in painting, includes a mental creation as well as a spiritual one. KEYWORDS: Abstraction, Painting, Art, Spiritual, Mental