20. yüzyıl batı resim sanatında doğa betimlemesinde Soyutlamacı tavır
20. abstractionist attitude in the depiction of nature in the western painting art of the century
  1. Tez No: 877738
  2. Yazar: İLAYDA ZEHRA RESULİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENGİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“20. Yüzyıl Batı Resim Sanatında Doğa Betimlemesinde Soyutlamacı Tavır”başlıklı tezde, 19. yüzyılın sonlarından günümüz sanatına kadar, soyut ve soyutlama kavramlarını tarihsel çerçevede doğa kavramı ile kesişimini incelenmekte olup, örnekler ile desteklenmektedir. Romantizm ile soyutlamacı tavrın ortaya çıkışının ardından doğa kavramına sanatçıların bakış açılarıyla eklektik ifade biçimleri araştırılmaktadır. 1940 sonrası ve 1970 sonrası olarak iki dönem çerçevesinde, sanatsal üslupların tarihsel bir düzen içerisinde, gelişim ve dönüşümleri üzerine önem vurgulanmaktadır. Sanatsal kaygının deformasyon ve stilizasyon algısıyla üretim yapmakta olan sanatçılar üzerinden inceleme yapılmıştır. 20. ve 21. Yüzyıl doğa kavramının soyutlamacı tavır üzerindeki güncel durumu araştırılmakla birlikte, etki alanları anlam ve resimsel açıdan değerlendirilmektedir. Eklektik bir üslup ve ifade biçimi olan doğa betimlemesinde soyutlamacı tavrın, her geçen gün değişen dünyada imge ve ifade ile bütünleştiği örnekler yer verilmektedir. Gerhard Richter, David Salle, Georges Baselizt, Rainer Fetting, Jorg Immendorf gibi dışavurumcu sanatçılardan birkaçı üzerine sanat eserleri ve üslupları üzerine bir inceleme yapılmıştır. Yeni dışavurumculardan ise; Anselm Kiefer, Mark Tobey, Julian Schnabel, Markus Lüpertz, Hund Slonem gibi sanatçılara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
“20. Abstractive Style in the Depiction of Nature in the Western Painting Art of the Century”in his thesis, 19. From the end of the century to today's art, the intersection of abstract and abstraction concepts with the concept of nature in a historical framework is studied and supported by examples. Following the emergence of romanticism and abstractionist style, artists' perspectives on the concept of nature and eclectic forms of expression are being investigated. Within the framework of two periods, the year 1940 and the year after 1970, the importance of the development and transformation of artistic styles in a historical order is emphasized. An examination has been made through the artists who produce with the perception of deformation and stylization of artistic anxiety. While the current state of the 20th and 21st Century Nature concept in the abstractionist style is examined, its areas of influence are evaluated in terms of meaning and pictoriality.