Johann Sebastian Bach (1685-1750) BWV 1014-1019 eşlikli sonatların yoruma yönelik çalışma yöntemleri
Johann Sebastian Bach (1685-1750) the study techniques of performance practice for sonats BWV 1014-1019
  1. Tez No: 121824
  2. Yazar: NİLAY KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. R. NURİ İYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Evrensel müzik tarihinin en önemli ismi olan Alman bestecisi Johann Sebastian Bach(1 685-1 750)'ın BWV 1014-1019 Eşlikli Sonatları üzerine yapılan bu yazılı çalışma, bu eserleri yorumlayacak olan kemancıya çalışma teknikleri konusunda yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Yazılı çalışmaya baz olarak bestecinin günümüze göre hazırlanmış orijinal nota metni( Urtext- Ausgabe) alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde J.S.Bach'ın yaşamı ve eserleri anlatılmış, ikinci bölümünde incelenecek olan sonatlar hakkında ayrı ayrı bilgi verilmiş ve üçüncü bölümde de bu sonatlar için uygulanacak çalışma yöntemleri örnekler verilerek genel başlıklar altında toplanmış ve son olarak da bu çalışma yöntemleri sonatların her bölümünde uygulanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Johann Sebastian Bach, Eşlikli Sonatlar, Kemancı, Yaşam, Eser, Çalışma Yöntemleri.
Özet (Çeviri)
This research project about The Six Sonatas BWV 1014-1019 of Johann Sebastian Bach (1685-1750) who is the most important name of the universal music history is prepared to guide the violinists who are going to perform these works. An updated original music score (Urtext-Ausgabe) of the the composer has been regarded as basic to this written project. In the first part“The Life and The Works of J.S.Bach”have been explained. In the second part to be studied have been described individually. In the third part the practising techniques of this sonatas have been combined with examples under the general topics. Finally these methods have been applied to each part of the sonatas.THE KEY WORDS : Johann Sebastian Bach, The Six Sonatas, Violinist, Life, Work, Method