Desire/Language/Truth: A Study of power relations in Orwell's Nineteen Eighty-Four
- Tez No: 21538
- Danışmanlar: DR. JOHANN PİLLAİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Diğer eserler arasında, Orwell'in Bindokuzyüzseksendört 'ü gelecek nesiller için bir kehanet, bir uyarı olarak görüldü; çünkü, totaliter rejimlerin sahip olduğu güç, insana karşı, onun hem fiziksel, hem ruhsal varlığını yok edici bir eğilim göstermektedir. Bu tür yaklaşımların her biri ayrı değere sahip olmasına rağmen, Orwell'in tanımlamaya çalıştığı olgu daha ince detaylar içermekte. Düşünür Michel Foucault'un da iddia ettiği gibi, güç kendini en çok gösteren ve en iyi gizlenen olgudur. Bu ışık altında, Orwell'in romanı toplumun doğasında gizli olan bu olguyu açığa çıkarıyor. Oceania'nın toplumsal yapısı bütün boyutlarıyla - özellikle dil, seks ve politikada - güç olgusunda yapısallaşmıştır. Orwell'in ortaya koyduğu tezi anlamak için bu boyutların ve bunlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi gerekir. Bunların açığa çıkarılmasıyla, roman kolektif yapıların özünde yatan olgu ve olayları ortaya koymakta, toplumda bireysellik kavramını güç ilişkileri ve bunun sonucunda ortaya çıkan bir kavram olarak tartışmaktadır. Tezde MLA yazım kuralları izlenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
Abstract Desire/Language/Truth: A Study of Power Relations in Orwell's Nineteen Eighty-Four Ertuğrul Koç M. A. In English Literature Advisor: Dr. Johann Pillai September, 1992 Among other things, Nineteen Eighty-Four has been described as an apocalyptic novel, and received as a warning for future generations since the power which totalitarian regimes enjoy, destroys man's spiritual and physical existence. These approaches each have their value, but Orwell seems to be indicating something much more subtle. The theorist Michel Foucault claims that power is what shows itself most and so hides best. In this light Orwell's text reveals what is hidden in the nature of society. The structures of power pervade the society of Oceania in all its dimensions, in particular, language, sexuality, and politics. An analysis of these dimensions is essential to understanding Orwell's thesis; by exploring the relations between them, the novel reveals the inner structure of collective bodies, and throws into question the concept of individuality in society, as it is created and shaped by power relations. MLA style sheet has been followed throughout the thesis. Ill