Mermerlerin jeomekanik özelliklerine bağlı olarak işletme yöntemi seçiminin araştırılması
The Research of the electron of production method, according to geomechanical properties of marbles
  1. Tez No: 55334
  2. Yazar: ALPASLAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HEKİMOĞLU OSMAN ZEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışma Afyon-îscehisar Bölgesindeki mermer yataklarına en uygun olabilecek işletme yönteminin saptanması ve buradaki mermerlerin çeşitli özelliklerinin tayini amacıyla yapılan ayrıntılı laboratuvar ve arazi çalışmalarını kapsamaktadır. Mermerlerin ülkemizde ve dünyadaki durumu, geleceği ve potansiyeli gibi konular başta olmak üzere, mermerler ile ilgili olarak derlenen ayrıntılı bilgiler verilmiş ve araştırmanın yapıldığı bölgenin jeolojisi de ayrıca sunulmuştur. İncelenen sahadaki mermerlerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin saptanması amacıyla, sahanın tüm özelliklerini temsil eden çeşitli numuneler alınarak bunlar üzerinde bir dizi deneyler yapılmıştır. Bu numuneler, kimyasal ve minerolojik özelliklerinin saptanması amacıyla yine bazı deneylere tabi tutulmuştur. Yapılan bu tüm deneylerin sonuçlan göz önüne alınarak, sahadaki mermerlerin renk, kristal boyutu ve kullanım alanlarına göre bir sınıflandırılması yapılmıştır. Arazide gerçekleştirilen ölçümler sonucu, sahadaki hakim eklem ve çatlaklar saptanarak blok alma olanakları araştırılmış ve Afyon-îscehisar Bölgesi mermerleri için bu iş için gerekli olan makina ve teçhizat seçimi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study is concerned with deminsion-stone mining in Afyon - îscehisar Region, with an objective to find the most suitable quarrying as well as to determine the various characteristics of the mables in the region method through comprehensive laboratory and field investigations. An extensive review pertaining to the various aspects of dimension-stones, with special reference to the current and future status of mining and marketing potentials on rationwide and worldwide basis, is presented along with the geology of the region. Specimens obtained from various parts of the deposit, in such that they represent the whole extent of the quarry; were undergone a series of tests on the mechanical and physical properties of the dimension-stones in the region. Further tests were also carried out on some chemical and mineralogical properties of the specimens. In consideration with the results of these tests, a classification of the dimension-stones in the region was made in terms of colours crystal dimensions and the field of use. The joints, fissures and the mass-black characteristics, prevailing in the deposit was investigated through in-situ measurements, and a quarry design including the machinery and equipment selection, relevant to the caharacteristics of the region was then suggested.