Çağdaşlaşma olgusunun algılanmasında kamuoyu oluşum sürecine etki eden faktörler
The Faktors affecting the perception of modernization
- Tez No: 121846
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NASIR NİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Çağdaşlaşma; entelektüel kültürü tarihsel manevi değerlerle bütünleştirip ondan ideoloji ve teknoloji üretme, yeni toplumsal kurumlar oluşturma becerisi edinme ve bu becerinin, üretimin sürekli sunumunu isteme olgusuna denir. Tarihi süreçte bazı insanlar sürekli modernleşme ve toplumu da modernleştirme gayreti içinde olmuştur. Bu kişiler kimdir? Tarihteki toplumsal konumları nedir? Türkiye'de bu kişiler askeri ve sivil bürokrasi arasındaki kişilerden oluşuyordu. Bu kişilerin kendi arasındaki ve toplum arasındaki bağlar zayıfladıkça çağdaşlaşma yavaşlamakta kuvvetlendikçe artmaktadır. Bürokrasi içinde kişiler muhafazakar-liberal, devletçi-seçkinci-liberal olarak ikiye ayrılmıştır. Seçkinci ve muhafazakar gruplar modernleşme için farklı fikirlere sahiptir. Egemenlik ve insan haklan konusundaki fikirleri farklıdır. Bu farklılık, kültürel ve kişilik depresyonlarına (bunalımına) yol açar. öncelikle kültür bunalımı ve buna bağlı kişilik bunalımı önlenmelidir. Sahip olduğumuz kültürden daha üstün kültürler olduğunu düşünmek o toplumu zayıflatır. Bu yüzden çağdaşlaşma için (universal) küresel bir kültür, güçlü ekonomi, güçlü siyasal iktidar, bilgi ve teknoloji, sürekli entelektüel kültür akışı, etkin güçlü devlet yapısı gereklidir.Bir güçlü sosyal güvenlik sistemi ve iyi bir sigorta sistemi gereklidir.Küreselleşme için dayanışma ve örgütlenme, kamuoyunun sevgisi ve desteği gereklidir. Çağdaşlaşma için Türkiye altı sorunu çözmelidir. Bilgi toplum yapısı, halkın siyasal yaşama daha yaygın ve daha etkin bir şekilde katılımı, kişilerin artan bir oranda siyasal sistemle bütünleşmesi, ulusal bilince sahip olması, ulusal gelirin hakça paylaşımını ve toplumsal güven sorunlarım çözmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Modernization is integrating intellectual culture with historical moral values to create ideology and technology and gaining the ability to create new social institutions. In the period of history, some people are used to trying modemate the society and themselves. Who are these people? What are their social roles in the history? tn Turkey they are the people between the military and civil bureaucracy. Modernization stows down, when the connection between these people and society gets weak, modernization gain speed when the connection gets stronger. People in bureaucracy" are seperated as concervatives and modernists. Modernists and conservatives have different ideas for modernization, human rights and hegomony. This defference cause cultural and personality depressions related with these must be obstructed. For that reason modernization requires a universal culture, a strong economy, political power, knowledge and technology continuous intellectual information flow and an effective strong state structure. Moreover powerul social securty system and a well running, insurance system is necessary. In order to be modernized, Turkey has to solve six main problems: structure of knowledge society, people's joining the political file actively and their integration with political systems, having the national consciousness, disturbuting the national income equivalently and lastly to set up the social confidence. MM