Muammer Sun yaşamı-sanatçılığı eğitimciliği kültür felsefesi ve çağdaş Türk sanat müziğindeki yeri
- Tez No: 6571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırma, birçok yönünün yanı s ir a, oluşturulması, büyük bir amaç haline gelen Çağdaş Türk Sanat Müziğine, katkıları, ve bakış açısıyla, Muammer öun'un bu alandaki yerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır» Bu amaçla çeşitli kaynaklardan gerekli - veriler toplanmış, ulaşılan sentezde de, çağdaşlaşma için her ulusun kendi ö'züml çağdaş bir sistemle. Önce ulusal sonra, evrensel düzeye çıkardık ları gözlenmiştir» Kendisiyle ve kendisine, yakın kişilerle yapılan görüşma ve söyleşiler sonunda Sun* un da aynı görüşle hareket ettiği, başkalarını örnek alma yerine, kendi özümüzün, batıya seçenek oluşturacak bir sistemle, önce ulusallığı, sonra da evrenselliği. hedeflediği görülmüştür. Bu görüşlerini. de, her alana, uyarlanan bilir“Temel Görüş”ve“Türk Kalarak Çağdaşlaşma”gibi ülküler le belirleyen Sun' un, s ana t s al alanda da. kendine özgü ve ayrı calıklı bir üslup oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research, was made to introduce. Muammer Sun who in creased the Modern Turkish Art Music which became a great aim ta form and in addition to it was made to. know his other work. For this reason, necessary documents were collected from various publications e Tn the. reaching synthesis s for modernim zation it was observed that every nation had increased their past to the national level first and then to the international level whith modern system» Atthe end of contact and talk whith him and whith the. people in his surrounding it was seen that Sun had behaved whith the same opinion and instead of taking examples of other nations, our own past with the system which will be an example to the West had aimed to the nationality first and then the internat~ ionality» Sun determined his opinions with ideals like.“Basic Idea”which can be carried out to every area. and“Modernization Remaining As Turkish,”He formedhis own and afferent- style in the artistic area, too»