16. yüzyılda Batı Anadolu bölgesi'nde (Muğla, İzmir, Aydın, Denizli) Türkmen yerleşimi ve demografik dağılım
Turkman settlement and demographic divercity of Western Anatolia in the 16. th century
  1. Tez No: 121849
  2. Yazar: MUHAMMED YAZICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
vn ÖZET Batı Anadolu Bölgesine Türkmenler XI. yüzyılın ikinci yansından itibaren gelmeye başlamışlardır. XIII. yüzyılın ilk yansında gerçekleşen Moğol istilası bölgede yoğun bir Türkmen nüfusunun birikmesini sağlamıştır. Bunun sonucunda bölgede Türkmen beylikleri kurulmuştur. Osmanlı Devleti XV. yüzyılda Batı Anadolu Bölgesinde bulunan beylikleri kontrol altına almıştır. Fatih Sultan Mehmet zamanında Akkoyunlu Devleti ile mücadele edilmiştir. Osmanlı Devleti Batı Anadolu'da bulunan kendi Türkmenlerini Yörük olarak adlandırmıştır. Buradaki amaç Akkoyunlu hakimiyeti altında bulunan Doğu Anadolu Türkmenlerinden bunları ayırmaktır. Batı Anadolu Bölgesinde konar-göçer hayat tarzı yaşayanların yanında yerleşik hayatı seçenlerde vardır. 24 Oğuz boyundan bazılarının isimlerine bölgedeki köy veya cemaat isimlerinde rastlanılmıştır. Osmanlı Devletini kuran Kayı boyunun önemli bir bölümü Muğla yöresindedir. Yine Harizmliler ile bağlantısı olduğunu tahmin ettiğimiz Horzumlarda Muğla yöresinde konar-göçer halde yaşamışlardır. Bunların yanında Afşar, Bayındın İğdir, Bayat,Döğer, Eymür, Dodurga, Yazır gibi boy isimlerine de rastlanılmıştır. Bölgede XVI. yüzyılda Gayr-i müslim nüfus yok denecek kadar azdır. Müslim nüfus içindeki oranlan % 1 'dir.
Özet (Çeviri)
Vffl ABSTRACT Turkmans had began to penetrate into Western Anatolia by the second half of the XI th century. Mongol occupation taking place in the first half of XDI th century, had led to the amalgamation of a large Turkman population in this region. As a result of this, Turkman principalities were established in the region. Ottoman state completely took control of the Turkman principalites in Western Anatolia by XIV th century. During the reign of Fatih Sultan Mehmed, Ottomans entered into conflict with the state of Akkoyunlu. Ottoman state called the Turkman within its territones in Western Anatolia as Yuruks, as they aimed to seperate them from the Turkman in Eastern Anatolia under the domination of Akkoyunlu. In Western Anatolia, there werw not only the nomads but also the ones who chose a sedentary way of life. The names of 24 Oghuz clans are also seen in those of the villages and communities in the region. A large number of Kayi clan establishing the Ottoman state is from the province of Muğla. Similary, Harizm, supposed to have a connection with Horzums, lived within the province of Muğla as nomads. Besides, there appear clans named as Afşar, Bayındır, İğdir, Bayat, döğer, Eymür, Dodurga, Yaar. The population of non-Moslems in this region during XVI th century is very rare. Their ration among the Muslim population is one percent.