Kriz durumunda insan kaynakları yönetimine ilişkin stratejiler ve bir uygulama
Strategies related to management of human resources in a crisis and an application
  1. Tez No: 121848
  2. Yazar: ELİF KAPLAN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SEZGİN, YRD. DOÇ. DR. TUNCER ASUNAKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Açık bir sistem olan işletmeler, gerek yakın veya yerel, gerekse ulusal ve uluslararası çevrede yer alan unsurlardan etkilenmektedirler. Sözkonusu örgütsel ve çevresel unsurlarda oluşabilecek olumsuzluklar da zamanında tespit edilemez ya da işletmenin mevcut örgütsel mekanizmaları ile giderilemez ise, işletmeleri kriz durumu ile karşı karşıya bırakabilir. Özellikle ekonomik belirsizliklerin yaşandığı günümüzde, işletmelerin kriz ortamlarından çıkabilmeleri için kullanabilecekleri en önemli kaynak kuşkusuz insan kaynağıdır. İnsan kaynağı etkili seçilip kullanabildiği ölçüde kriz süreci başarıyla sonuçlanabilecektir. Aksi takdirde işletmenin çöküşü kaçınılmaz olacaktır. "Kriz Durumunda İnsan Kaynaklan Yönetimine İlişkin Stratejiler ve Bir Uygulama'' başlıklı bu çalışma, işletmelerin krize karşı hazırlıklı olabilmeleri için yapılması gerekenler ile olası bir kriz ortamında uygulanabilecek insan kaynaklan stratejilerinden oluşan teorik çerçeve ve buna bağlı olarak yapılan bir uygulamadan oluşmaktadır. Teorik kapsam içinde kriz kavramı ve süreci, işletmelerde kriz yönetimi ve kriz durumunda işletmelerin uygulayabilecekleri başlıca insan kaynaklan stratejileri ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise tekstil sektöründe yer alan işletmelere uygulanan anket sonuçlarına yer verilmiştir. Anket sonuçlan frekans analizi ve Ki-Kare analizi ile değerlendirilerek, sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Being open systems organizations are affected by the factors that are present in both close or local and national or international environments. If negativites that may occur in these environmental and organizational factors can not be timely identified or removed through already present organizational mechanisms of an organization it may bring the organization face to face with a crisis. Especially, in these day» when economic uncertainties are widely experienced, no doubt, most important source for an organization to survive a crisis is human resources. A crisis period can only be ended successfully on condition that human resources are chosen and manipulated effectively. Otherwise collapse of the organization will be inevitable. This study entitled“Strategies related to Management of Human Resources in a Crisis and Application”contains the processes that must be carried out for organization to be ready for a crisis and a theoretical framework including human resources strategies that can be implemented in a state of potential crisis and a related application. In the theoretical framework, concept and process of crisis, crisis management in organizations and basic human resources strategies that can be implemented by an organization in a crisis are considered. In application part, results of a survey carried out across textile industry are considered. By evaluating the results via frequency analysis and Chi-Square analysis, results are interpreted.