Aynı antrenman cetveline sahip cimnastik milli takımı ve milli takım düzeyine ulaşamamış erkek cimnastikçiler arasında fiziksel uygunluk parametrelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 121867
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırma; Milli takım kadrosunu temsil eden elit erkek milli takım cimnastikçilerinin ve cimnastik çalışma takvimlerinin aynı olmasına karşın elit düzeye ulaşamamış cimnastikçilerin baza fiziksel uygunluk ve antropometrik yapılarının tespit edilerek cimnastik branşının performansını belirleyici fiziksel uygunluk kriterlerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Ankara, Bolu ve İstanbul'da bulunan milli takım (n=10) ve milli takım düzeyine ulaşamamış (n=10) 20 erkek cimnastikçi denek olarak bu çalışmaya katılmıştır. T-testi istatistiksel yöntemi kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Vücut ağırlığı, boy, dikey sıçrama, sırt kuvveti, pençe kuvveti sağ ve reaksiyon zamanı sol el değerlerinde anlamlı bir fark görülmezken, otur-eriş, pençe kuvveti sol el değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Elit artistik cimnastik milli takım sporcularının vücut yağ %'leri ile milli takım düzeyine ulaşamamış sporcular arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Skinfold ölçümlerinde; subscapuala, triceps, biceps, uyluk ve baldır değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken, diğer değişkenlerde (abdomen, göğüs, suprailyak) anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Çevre ölçümlerinde; göğüs, uyluk, baldır, baş, bel, boyun, kalça ve omuz değerleri arasında anlamlı bir farka rastlanmazken diğer değişkenlerde (önkol, ex.biceps, flex. Biceps, el bileği) anlamlı bir fark bulunmuştur. Uzunluk ölçümlerinde; üstkol ve tüm kol ölçüm değerlerinde anlamlı bir fark görülürken, diğer değişkenlerde (kol açıklığı, önkol, tümbacak) istatiksel olarak anlamlı fark ortaya çıkmamıştır. Cimnastikçilerin kulaç uzunlukları boy uzunluklarından daha uzun bulunmuştur. Genişlik ölçümlerinde; iki gurup arasında humerus bikondiler değerlerinde anlamlı bir fark görülmezken, femur bikondiler değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Uygulanan testler sonucunda Milli takım düzeyine ulaşamamış sporcuların antrenman süreçleri içerisinde yeterli gelişime ulaşamadıktan görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This purpose of this studies to determine some physical fitness and anthropometric characteristics which affect the performance of the elite male gymnasts in Turkish National Team and non-elite male gymnasts. Total 20 male gymnasts participated to this study. 10 of them were national gymnasts in Ankara, Istanbul Bolu and others were non-elite gymnasts. T-test was used to evaluate the data. There was no meaningful relationship in body weight, height, vertical jumping, back strength, paw strength right hand and reaction time in the left hand. But, it has been found that there was a meaningful relationship in the sit and reach and paw strength in the left hand. The body fat percent of the national gymnasts are not significantly different from others. There was no significant relationship in the measurements of subscapula, triceps, biceps, thigh and calf by using the skinfold. But there was a meaningful relationship among the measurements of the abdomen, the chest and the suprailiac. Although, it has been found that there was no significant relationship in the measurements of the chest, the thigh, the calf, the neck, the waist, the head, the hip and the shoulder. There was a meaningful relationship in the measurements of the front-arm but a meaningful relationship in the measurements of the upper arm and biceps during extension and flexion. There was a significant relationship in the measurements of the upper-arm and the whole-arm but a meaningful relationship hasn't been found in the measurement of the arm-openness, the front-arm and the whole-leg. It has been seen that the fathom length of gymnasts was longer than the height length. There was no significant relationship between the groups in the measurements of humerus-bi condiler but it has been found that there was a meaningful relationship in the measurements of the femur bi-condiler. In the ending of the applied tests, it has been seen that the gymnasts who were not in the national team had not enough development within the tiaining-process. m