Türkiye'nin dışa açılma sürecinde uygulanan dış ticaret politikalarının sanayileşme üzerine etkileri
Effects of foreign policies implemented in the process of liberalization of Turkey on industrialization
- Tez No: 121866
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Tezde, gelişmekte olan ülkelerin sanayileşme sürecinde karşılaştıkları sorunlar ile dışa açılma sanayileşme bağlamında ithal ikamesine dayalı sanayileşme ve ihracata dayalı sanayileşme politikaları teorik olarak incelenmiştir. Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze geçen süreçte, gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmek için çeşitli sanayileşme politikaları denemiştir. Özellikle 1963-1979 planlı döneminde uygulanan sanayileşme stratejisi ülkemizin sanayileşmesinin belli seviyelere gelmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Ancak, bu politika 70'li yılların sonlarında tıkanarak sanayileşmede ileri aşamalara geçilmesine olanak vermemiştir. Bu sebeple aynı yıllarda meydana gelen iktidar değişikliğiyle beraber sanayileşmede farklı bir politika izlenmeye başlanmıştır. Burada, 1980 sonrası dönemde dışa açılımla beraber uygulanmaya başlanan serbest piyasa ekonomisi ve ihracata dayak sanayileşme politikasıyla yaşanan kurumsal ve yapısal değişim ayrıntılı olarak ele alınmakta ve bu dışa açılımın ölçülmesi konusunda çeşitli endeksler ve oranlar verilmektedir, son kısımda ise dışa açılımın sanayileşme üzerine etkileri ekonometrik olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the problems that were encountered by developed countries during the process of industrialization, and industrialization policies based on importation and exportation are theoretically studied with regard to liberalization and industrialization. Since the foundation of Turkish Republic in order to keep up with the level of the developed countries Turkey has tried various industrialization policies. Particularly, industrialization strategy implemented in the planned period between 1963-1979 had a great contribution to the improvement of industrialization of the country. However, this strategy Med in latest 70s didn't pave the way for the industrialization to improve. Therefore with the power at that time, a different strategy in industrialization was put into practice started to be followed. In this study, in the period after 1980 free market policiy and industrialization policy based on exportation which was implemented together with the liberalization and institutional and structural improvements are examed in detail, and various indexes and rates are given related to the assessment of the liberalization. And in the last section the effects of liberalization on industrialization are analysed econometrically.