1980 sonrası dönemde Türkiye'deki gelir dağılımı dengesizliği ve yoksulluğun boyutlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 121869
  2. Yazar: FERHAT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ÇIMAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Günümüz toplumlarının artan sosyal ve ekonomik eşitsizliklerle varlıklarım sürdürebilmeleri ve temel ihtiyaçlarım karşılayabilmeleri giderek zorlu bir mücadeleye dönüşmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak çıkan gelir dağılımı dengesizliği ve yoksulluk mevcut politikalarla üstesinden gelinemeyecek boyutlara ulaşmış gözükmektedir. 1980 sonrası dönemde Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu olumuz koşullar ve uygulanan sosyo-ekonomik politikalar ülkede her zaman varolan gelir dağılımı dengesizliğini alt gelir düzeyindekiler aleyhine daha da bozmuştur. Bu nedenle ülkemizde her dönem tartışma konusu olan gelir dağılımındaki bozuk yapı ve yoksulluk bugün üzerinde durulması gereken bir sorun niteliğine bürünmüştür. Gelir dağılımı ve yoksulluğu etkileyen bir çok unsur bulunmaktadır. Ekonomik büyüme, ücret düzeyleri, işgücü piyasasındaki gelişmeler, vergi sisteminin yapısı, tarım kesimindeki gelişmeler ve faiz hadlerindeki değişmeler gelir dağılımını ve yoksulluğu etkilemektedir. Bu çalışmada bu unsurların gelir dağılımı ve yoksulluk üzerine etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For today's communities maintaining their existences and meeting their basic needs are gradually turning into a hard struggle because of the increasing social and economic inequalities. Emerging as an ineuitable result o this, dimensions of imbalance in the distribution of income and poverty seem to be invincible with current policiesin most of the developing countries. Trough the period after 1980 unfavourable conditions of Turkish economy and implemented socio-economic policies have worsened the imbalance in income distribution which has always existed in the country against the people who are the members of low-level income class. Therefore, imbalance of income distribution and poverty which have always been a subject of dispute is now a problem that must be overcome. There are many factors that effect income distribution and poverty. Economic growth, wage levels, developments in labor market, structer of tax system, improvements in agriculture sector and changes in interest rates effect income distribution an poverty. Here effects of these factors on income distribution and poverty are studied.