Çankırı, Eskişehir ve Çanakkale yöresi bentonitlerinin değişen su miktarlarında döküm kumunun fiziksel özellikleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 12191
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada Yurdumuzun üç ayrı bölgesinden çıkarılan bentonit- lerin, döküm kumunun fiziksel özellikleri üzerine olan tesirleri incelenmiştir. Değişik, yöreden getirilen numuneler önce dökümcülükte kullanılan bentonitlere uygulanan testlere tabi tutulmuşlardır. Ayrıca her numunenin elek analizi yapılarak tane dağılımları tesbit edilmiş tir. Bentonitlerin, döküm kumunun fiziksel özellikleri üzerine olan tesirlerinin incelenmesi için yapılan' deneylerde + GF+ (George Fisher) marka laboratuvar cihazları kullanılmıştır. Belli tane dağılımındaki döküm kumuna, belli su yüzdelerinde, belli oranlarda bentonit katılarak standart numuneler hazırlanmıştır. Ha zırlanan bu numuneler yardımı ile döküm kumunun yaş basma, yaş kesme ve gaz geçirgenliği değerleri tesbit edilerek tablo hali ne getirilmiş ve grafikleri çizilmiştir. Grafiklerden çıkan sonuçlar birbirleri ile mukayese edilerek irdelenmiştir. Türkiye'deki bentonit yatakları, bunların işletilmesi ve kullanıldıkları sahalar hakkında kısa bilgi verilmiştir. Bentonitlerin oluşumu, çeşitleri ve kimyasal yapılarına ait açık formüller verilmiştir. Bentonitin kendisininde bir kil çeşidi olması nedeniyle, killerden ve bunların yapı ve özelliklerinden de kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the influence of the montmorillenit (bentonit) which is produced from Three different point of the TURKEY on the foundry mouldinf sand physical properties are examined. First of all; the montmorillenit which is brought from different point are examined according to montmorillenit practiee which is used xn foundry,, 5ieve analysis are made for each sample The + GF + ( George Fischer) laboratuary eguipment are used when testing the bentonit influenc on the foundry sends physical properties standart samples are prepared using the foundry moulding sands which has certain specification and warious percentage of montmorillenit and water. Green tensile strengt, Green shear strenght and permeability of the foundry monlding sand are examined using the standart samples and test results are put on the table and made figures. The results of the figures are compared with eache othar and criticized. Short information about hi the using field and extraction of the montmorillenit which is found on the TURKEY is given. Formation variety and chemical formula of the montmorillenit are given. Short information abouth structure and properties of clays is given because of the montmorillenit kind of clays.