Mermer işçilerinin Erasmus sendromu hakkında bilgi ve bilinç düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge and awareness levels of marble workers about erasmus syndrome
  1. Tez No: 598204
  2. Yazar: BAHADIR ALGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Geçmişten günümüze tarihin hemen hemen her döneminde sık rastladığımız mermer geçmişte olduğu gibi bugün de önemini korumaktadır. Doğal taş sınıfına giren mermer değişik alanlarda kullanılmakta olup birçok çeşidi bulunmaktadır. Türkiye mermer rezervi açısından zengin bir ülke olup dünya rezervinin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Afyon, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Denizli, Muğla, Burdur, Kırklareli, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Bitlis, Erzincan, Sivas, Tokat, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya ve Manisa Türkiye de mermer rezervinin yoğun miktarda bulunduğu, çıkarıldığı ve işlendiği illerdir. Bu illerimizde sanayileşme günden güne ilerlerken buna paralel olarak da meslek hastalıkları ilerlemekte ve yeni hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Dünyada da bu durumda en çok sanayileşme olan bölge halkı etkilenmektedir. Meslek hastalıklarının en önemlilerinden mesleki akciğer hastalıkları günümüzde yaygın ve artan bir hastalık olarak bilinmektedir. Mermer işçilerinin solunum yoluyla maruz kaldığı mermer tozu birçok rahatsızlığa yol açmakta olup silika tozundan kaynaklanan silikozis bunların en yaygın bilineni ve tehlikeli olanlarından biridir. Fakat silika tozunun tek etkisi bu değildir. Silika tozu birtakım değişimlere yol açarak sklerodermanın etkilenmesine zemin hazırladığı düşünülmektedir. Sistemik skleroderma ve silika tozu ilişkisi ise Erasmus Sendromu olarak isimlendirilmiş olup bu konuda birçok vakaya rastlanması silika tozuna maruz kalan çalışanların skleroderma gelişimi açısından yakın takibe alınması ve gerektiğinde maruz kalınan durumun sonlandırılmasına karar verilmesi halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda mermer fabrikalarındaki işçilerle birebir anket yapılıp bilinen tehlikelerin pekiştirilmesi, bilinmeyen ve görünmeyen tehlikelerin işçilere ve kurumlara açık dille anlatılması ve ilimizdeki mermer fabrikalarında çalışan işçilerin sosyo-demografik özellikleri, çalışma şartları ve sağlık durumları ile ilgili bilgi edinme amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için gerekli etik izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Almost every period of history from the past to the present of the marble in the past as we have seen in the past is still important. Marble is used as a natural stone in different areas and has many varieties. Turkey is a country rich reserves of marble meets a large part of world reserves. Afyon, Balikesir, Bursa, Istanbul, Izmir, Mugla, Burdur, Kırklareli, Kirsehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Nigde, Kayseri, Bitlis, Erzincan, Sivas, Tokat, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya and Manisa, Turkey the marble reserves are found in a large amount, the extraction and processing provinces. While industrialization progresses day by day, occupational diseases progress in parallel with these diseases and new diseases emerge. In this case, the people of the region, which are mostly industrialized, are affected. Occupational lung diseases, which are among the most important occupational diseases, are known today as a common and increasing disease. The marble dust that marble workers are exposed to by inhalation causes many discomforts and silicosis caused by silica dust is one of the most common and dangerous ones. But this is not the only effect of silica dust. Silica dust is thought to cause a number of alterations and thus contribute to the impact of scleroderma. The relationship between systemic scleroderma and silica dust is called Erasmus Syndrome and it is very important for public health to determine closely the cases of silica dust exposed to silica dust and to decide the termination of the situation when necessary. In our study, one-to-one survey was conducted with the workers in the marble factories and the known dangers were developed, the unknown and invisible hazards were explained to the workers and institutions in an open language and the information about the socio-demographic characteristics, working conditions and health status of the workers working in the marble factories in our city was aimed. Necessary ethical permits were obtained in order to carry out the study.