İslam fıkhında avret
Private parts in İslam
- Tez No: 121998
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ BAKKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
SONUÇ 1. ÖZET : Araştırma, erkek ve kadının örtmesi gereken uzuvlarını ve örtünmede kullanacağı elbisenin ölçü ve tarzını dini açıdan ele almaktadır. İslam'ın erkek ve kadın vücudunda örtülmesini talep ettiği kısma avret denilir. Avretin sınırları erkeğe göre değişmez boyutta iken, kadın açısından diğer kadınlara, erkeklere, akrabaya ve yabancılara karşı farklılık arzetmektedir. Örtünmenin gaye ve hikmetleri temel kaynaklarda açıklanmıştır. Örtünme emrinin fert ve toplum yararına bir takım maslahatların korunmasına yönelik olduğu görülmektedir. Erkek ve kadın elbisesinde bulunması öngörülen müşterek Özellikler yanında her cinsin kendi elbisesine ait farklı nitelikler de bulunmaktadır. Elbisenin toplum ahlak ve huzurunu bozmayan bir görünüm arzetmesi, kadın ve erkeğin kendi cinsine has kıyafeti benimsemesi ve kıyafet tarzında gayri müslimlere benzemekten sakınılması, erkek ve kadın elbisesindeki müşterek özelliklerdir. Erkekten istenen kıyafet biçiminin temiz, düzgün, hoş görünümlü ve orta halli olması esas alınmıştır. Bunun yanında gurur ve büyüklenmeye götüren giyimden sakındırılmış; ayrıca toplumdaki ihtiyaç sahibi fertlerin gönlünü incitecek aşırı lüks ve süslü elbise tavsiye edilmemiştir. Kadın, evinde giyinme ve süslenme konusunda serbest bir statüye sahiptir. Ancak cinselliğini eve hasretmesinin bir gereği olarak kadının dış elbisesinin kapalı tarzda ve süs mahiyeti arz eden görünümden uzak olması öngörülmüştür. 181
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is occupied on the measures and means of dressing and make up on the bases of Religion. Islam distinguishes the parts on women and men's body that are obliged to be covered as“Privy Parts”. Although the edges of Privy Parts to constant, to the women's dimension it is changable on the terms of other women, relatives and unacquainted men. There are purposes and affairs with ordering to cover the“Privy Parts”for the goods of Society, and men- women relation. These purposes and wisdoms are also mentioned and expressed in the basic resources. It is implied that getting covered or uncovered, also the way of dressing leaves Psychologic effects on people. Considering the dimension of Islam, Muslim men and women are requested not to persue and get imitated by the Non-muslims. Also, men can not wear women's dress, and women cannot use men's clothes. It is to the concern that every gender has to dress up to show their own gender. Women are free in the way of dressing or make up at their own home. However, it is requested from them to cover and not to use make up in the outside environment. These recommendations to protect women are expressed in Qur'an and Sunna. The fundamentals of men's dressing are to be clean, appropriate and wise. They are avoided from dressing towards pride and proudness, and furthermore it is not recommendedto dress extensively luxury in the society where the environment consists people in need; concerning not to hurt their feelings.