Kıyafette fıkhî ölçü
Fiqh measurament of cloting
- Tez No: 600885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kıyâfet, insanlık tarihi kadar eski; insanın kimliği, onun sosyal, ekonomik, psikolojik vb. durumları hakkında ipuçları veren bir olgudur. Farklı bir anlatımla kıyafet kişiyi ve muhatablarını öncelikle psiko-sosyal ve ekonomik açıdan etkiler. Aile ve cemiyette bundan etkilenir. Bu bakımdan İslam fitrî yapıları başta olmak üzere kişilerin çeşitli durumlarına göre kıyafetlerine bir ölçü getirmiş; sınırlar koymuştur. Dini literatürde bu ölçü tesettür kavramı ile ifade edilir. Aslında dinin belirlediği bu ölçünün ötesinde kıyafetin fitrî, tabiî ve örfî tarafı da vardır. Bu bakımdan insan topluluklarının tabiî, örfî ve dini inanış ve anlayışlarına göre farklılık arzetse de her bir toplumda kıyafet vardır. Fıkhın belirlediği öncelikle dar ve şeffaf olmama ölçüsü bulunduğu takdirde kıyafette şekil şartı aranmaz. Dolayısıyla fıkıh temel ölçülerin bulunduğu örfî kıyafete de değer verir. Bu çerçevede kıyafetin asgari ölçüsü farzdır ve öncelikle bu ölçünün sağlanması esastır. Kıyafetin bir de ibadet hayatı ve çalışma hayatı ile merasimleri ilgilendiren yönü vardır. Fıkıh bilginleri kişinin dünya ve ahiret hayatını etkileyen kıyafet konusunu Kitap ve Sünnete dayalı olarak çeşitli vesilelerle ele almışlar; daha çok namazda“setr-i avret”ve günlük hayatta helaller ve haramlar olarak ifade edebileceğimiz“kerâhiyât ve istihsan”gibi bölümlerde incelemişlerdir. Konu ile ilgili özel çalışmalar da yapılmıştır ve hâlen devam etmektedir.“Kıyafette Fıkhî Ölçü”adlı bu yüksek lisans tezide -konuyu çeşitli yönleri ile- bu çerçevede derli toplu olarak inceleyen bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The clothing is as old as human history; it is a fact that gives clues about human identity, its social, economic, psychological and similar situations. In a different way, clothing affects people and their interlocutors primarily psychosocially and economically. Family and society are also affected. In this respect, Islam has brought a measure and limited their clothing according to the various situations of the people, primarily the innate structures. In religious literature this measure is expressed with the concept of veiling. In fact, beyond this measure determined by religion, clothing has also aninnate, natural and customary side. In this respect, although it differs according to the natural, customary and religious beliefs of human communities, there is clothing in every society. If there is a measure of being tight and non-transparency that is determined primarily by the fiqh, the shape requirement is not taken into consideration in the clothing. Therefore, fiqh also attaches importance to the customary clothing in which basic measures are found. In this context, the minimum size of the clothing is fard and it is essential to provide this size first. There is also an aspect of dress that concerns worship and working life and ceremonies. The scholars of fiqh have dealt with the subject of clothing which affects the life of the world and the hereafter on various occasions based on the Book and Sunna; they examined the clothing subject in sections such as“setr-i avret”often in salaat,“kerahiyât and istihsan”which can be expressed as halals and haram in daily life. Special studies have also been carried out and are still ongoing. This master thesis, titled“Fiqh Measurement in Clothing”is a study that examines the subject orderly in various aspects within this framework.