Kadınlarda asemptomatik bakteriüri ile enterobiasis ve taeniasis arasındaki ilişkinin araştırılması
An Investigation on asymptomatic bacteriuria and relations between enterobiasis and taeniasis
- Tez No: 12203
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Üriner sistem infeksiyonları (semptomatik veya asemptomatik), özellikle kadınlarda yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Yine, kız çocuklarında ve kadınlarda, enterobiasisle birlikte urogenital sistem infeksiyonları da ortaya çıkabilmektedir. Çalışmamızda, kadınlarda asemptomatik bakteriüri ile enterobiasis ve taeniasis arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla, Sivas Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri arasında gönüllü olan 258 kadından idrar ve SB örnekleri toplanarak incelemeye alındı. Bu örneklerin 31 inde (% 12) bakteriüri saptandı. SB örneklerinin ise 84 ünde (% 32.5) bir veya daha fazla helmint yumurtası görüldü. İdrarında bakteriüri ile birlikte SB örneği de pozitif olan olgu sayısı 13 (% 41.9) olarak bulundu. Bu bulgulardan yola çıkıla rak, kadınlarda görülen enterobiasis ve taeniasis infeksiyonlarında, bakteriüri incelemesinin de yapılmasının yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION ON ASYMPTOMATIC BACTERIURIA AND RELATIONS BETWEEN ENTEROBIASIS AND TAENIASIS Urinary tract infections ( occur ing symptomatic or asymptomatic), affects women more frequently. These infections may also occur together with enterobiasis in girls and women. In our investigation, we tried to determine the correlation between enterobiasis, taeniasis and asymptomatic bacteriuria. For this purpose, we collected 258 urine and scotch tape slide specimens from the Adult Education Center of Sivas. Among these urine specimens we found 31 (12 %) cases of bacteriuria. There were 84 (32.5 %) positive results with one or two parasite ova in the scotch tape slide examination. Both the urine and scotch tape slide examinations gave positive results at the same time in 13 (41.9 %) cases. Basing ourselves on these findings, it would be helpful to investigate bacteri uria, among the women suffering from enterobiasis and/or taeniasis infections.