Şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetimi
Human resource management in mergers business
  1. Tez No: 122143
  2. Yazar: NİLÜFER YÖRÜK KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ŞİRKET BİRLEŞMELERİNDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Nilüfer YÖRÜK KARAKILIÇ İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2002 Danışman: Doç. Dr. Belkıs ÖZKARA Bu çalışmada şirket birleşmeleri ve birleşmelerin işletmenin insan kaynakları yönetimi üzerine etkileri incelenmiştir. Şirket birleşmelerinin insan kaynakları yönetimi üzerine etkilerinin belirlenebilmesi için; şirket birleşmelerinin tanımı, birleşmelerin türleri, şekilleri, nedenleri ve sonuçları, Türk Ticaret Kanununa göre şirket birleşmeleri ile birleşme öncesi ve sonrası karşılaşılan sorunlar, insan kaynakları yönetiminin tanımı, tarihsel gelişimi, işlevleri, strateji ve politikaları, şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetiminin durumu, insan kaynakları yönetimi anlayışının, politika ve stratejilerinin, sistem ve süreçlerinin uyumlaştırılması ele alınmıştır. Bu incelemeler ışığında Türkiye'de şirket birleşmeleri ve uygulama kısmında Oyakbank Sümerbank birleşmesinde insan kaynaklan yönetimi araştırılmış ve şirket birleşmelerinin işletmelerin insan kaynakları yönetimi departmanını önemli boyutlarda etkilediği görülmüştür. Şirket birleşmelerinde başarıya ulaşılabilmesi için insan unsuruna gereken önemin verilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT HUMAN RESOURCE MANAGEMENT İN MERGERS BUSINESS Nilüfer YÖRÜK KARAKILIÇ Business Mainscience Branch Afyon Kocatepe University Social Science Institute October 2002 Advisor: Doç. Dr. Bellas ÖZKARA In this study, we examine the mergers and the effects of the merger on human resource management. In order to determine the effects of the merger, we focus on the definition and the types of the merger, its reasons and consequences and the problems faced before and after the merger from the perspective of the Turkish Trade Low. In addition, we survey the definition, historical development, functions and strategies and politics of human resource management. Furthermore, we study the human resource management in the mergers and the synchrnization of human resource management practices, politics and stratejies and systems and processes. In the emprical section we consider the mergers in Turkey. We examine the human recource management in case of the merger between Oyakbank and Sümerbank and find that the mergers have considerable effects on the human resource departments of the companies. We conclude that to succeed in mergers, it is a necessity to pay close attention to the human fiictor in mergers.