Sağlık örgütlerinin kurumsal dinamikleri
The Institutional dynamics in health organizations
- Tez No: 122142
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ÖZKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI SAĞLIK ÖRGÜTLERİNİN KURUMSAL DİNAMİKLERİ Hikmet EMEK İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2002 Danışman : Doç. Dr. Belkıs ÖZKARA Toplumun sağlık sorunları ile ilgilenen ve ekonomik boyutları bulunan sağlık kuruluşları, aynı zamanda bir işletmenin tüm işlevlerini yerine getirmektedirler. Farklı meslek guruplarının ortak kararları ile emek ve teknoloji yoğun çalışan yataklı tedavi kurumları ise sağlık hizmeti sunumunda karmaşık yapılan, hizmetleri ve çalışma usulleri ile daha dikkat çekici işletmeler haline gelmişlerdir. Ertelenemeyen ve ikame edilemeyen sağlık hizmetlerinin yönetiminde, içsel ve dışsal dinamikler büyük roller oynamakta ve sağlık hizmeti sunumundaki kaliteyi önemli ölçüde etkilemektedirler. Kurumsallaşan bu dinamiklerin neler olduğunun ve uygulamada meydana gelen aksaklıkların bilinmesi kaliteli sağlık hizmeti sunumunda büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla, Türkiye de en kapsamlı sağlık hizmeti sunucusu durumunda olan Sağlık Bakanlığına bağlı yataklı tedavi kurumlarının kurumsal dinamikleri ile uygulamada karşılaşılan sorunlarına, bu çalışmada yer verilerek, daha kaliteli ve eşit sağlık hizmeti sunumu için yeniden yapılanma önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE INSTITUTIONAL DYNAMICS IN HEALTH ORGANIZATIONS Hikmet EMEK Deparmant of Business Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences May 2002 Advisor : Doç. Dr. Belkis ÖZKARA Health organizations, which deal with the health problems of the society and have economic dimensions, carry out all the fonnctions of an instution. Hospitals, which function with the joint decisions, laber and technology of various professional groups have become notable organizations due to the complexcity of their structures, services and ways of functioning. Internal and external dynamics play critical roles in the management of health services which cannot be postponed and irrecoverable and affect the guality of the health service considerably. Knowing what these institutinational dynamics are and the obstacles confronted in practice are very crucial for providing high-guality health services. In this study, the institutinational dynamics and the problems confronted during practices of the hospitals which provide the most extensive service under the Ministry of Health are studied and a proposal for reconstruction in order to provide better and egual health services is made.