Stratejik işbirliklerinde yönetsel uyum sorunu
Managerial adaptation problem in strategic alliances
  1. Tez No: 122148
  2. Yazar: ŞEHNAZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI STRATEJİK İŞBİRLİKLERİNDE YÖNETSEL UYUM SORUNU Şehnaz DOĞAN İşletme Anabilin» Dalı AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hülya ÖCAL Giderek daha sıkça kullanılan“küreselleşme”kavramı ve bu yöndeki oluşumlar, gelişmiş ülkelerde işletmelerin biçimsel ve içerik olarak yeniden yapılanması gereğini ortaya koymaktadır. Büyümenin dışında kalan işletmeler ne yeni teknolojiden yararlanabilmekte ne de diğer büyüyen işletmelerle rekabet edebilmektedirler. Piyasadaki paylan azalarak, çok küçük bir payla yetinmek zorunda kalmakta; ancak yine büyük işletmelerin baskılarına dayanamayarak üretime son verme durumuna gelmektedirler. Bu değişikliklere ayak uydurabilen işletmeler ayakta kalırken, faaliyetlerini gerek ekonomik değişmelere gerekse teknolojiye uyduramayanlar, başarısız olup piyasadan çekilmek zorunda kalmaktadırlar. Bu ve benzer gelişmeler uluslararasılaşmayı ve işletmelerin stratejik işbirliğine yönelişlerini hızlandırmaktadır. Stratejik ortaklıklar ve işbirlikleri (alliances) işletmelerin bu ihtiyacının bir sonucu olarak gündeme gelmiş ve gelişmiştir. Artan bir eğilim olarak işletmeler ayakta kalabilmek için maliyetleri, teknolojiyi, sermayeyi, iletişim imkanlarını, pazarlara ulaşımı ve herşeyden önemlisini yani teşebbüs riskini paylaşarak büyümeyi, stratejik işbirliklerini tercih etmeye başlamışlardır. Gelişmiş ülkelerin işletmeleri bile rekabet güçlerini artırabilmek için çeşitli işbirliği yollarına başvurmaktadırlar. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararasılaşmasında stratejik işbirlikleri son derece önemli bir yöntemdir.m Sözkonusu stratejik işbirlikleri uzun süredir varolup, işletmelerin uzun dönemde basan elde etmeleri ve küresel rekabet açısından ve taraflara sağladığı olumlu ve olumsuz gelişmelerden dolayı önemlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MANAGERIAL ADAPTATION PROBLEM IN STRATEGIC ALLIANCES Şehnaz DO?AN Department of Management SOCIAL STUDIES ISTITUTE OF AFYON KOCATEPE UNIVERSITY June 2002 Advisor: Yrd. Doç. Dr. HSlya ÖCAL The concept of globalization and new formations toward this (globalization) side in developed countries have forced firms to rebuild their formal structures and to redesign their internal contents. Companies taht are out of growing process are not taking adventages from the new tecnologies but also not taking compative advantages in the global markets. Their market shares are sharply decreasing. As a result of these kind of business development they have to shut down their production process. Companies that conform new and changes development through globalization in the markets have been survived so fer. Other firms that could not adapt their functions to economic development and new technologies have failed in todays global markets. Such new developments and changes in the global markets have accelerated internationalizations and formations of strategic alliances among firms. Strategic alliances and collaborations among companies have come on the agenda as a result of taking full advantages of todays global business. More and more firm now have been setting up strategic alliances and collaborationsstrategies because they believe that by these activities they could share costs, tecnologies, capitals, communications and transportations opportunities when they reach to the markets. Even developed countries' companies have been working on some strategic alliances to increase their competitiveness for years. Not a week goes by without an announcement in the business press of a strategic alliance between two or more companies. These alliances and collaborations are particularly important for Small and Medium Size Enterprises' (SME's) globalizations.Today most of thecompanies successes in the long run have been depended on the succesfiilly formations of the strategic alliances and collaborations among them. And also these alliances have been increasingly important in forms of having global competive power.