Yönetim muhasebesi ve the document company Xerox'un Türkiye'deki uygulaması
Management accounting and it's applications at the document company Xerox Turkey
  1. Tez No: 122162
  2. Yazar: BURAK ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yönetim muhasebesi, organizasyonların amaç ve hedeflerine ulaşması sürecinde, bilginin tamamlandığı, ölçümlendiği analize tabi tutulduğu, yorumlandığı ve kullanıldığı bir işlemler bütünü olarak tanımlanabilir. Yönetim muhasebesi faaliyetlerinin beş ana hedefi, Karar alma ve planlama için bilgi sağlamak, günlük faaliyetlerin kontrol ve yönetiminde yöneticilere yardımcı olmak, organizasyonun hedeflerini gerçekleştirme konusunda yönetici ve diğer çalışanları teşvik etmek, organizasyon içindeki çalışanların, yöneticilerin ve alt grupların faaliyetlerin performansını ölçmek, organizasyonun rekabet edebilme durumunu değerlendirmek ve diğer yönetim kadroları ile çalışarak organizasyonunu bulunduğu endüstri içindeki rekabet edebilme pozisyonunu uzun dönemli olarak güçlendirmektir. Günümüzde şirketler yönetim muhasebesinden her aşamada çok geniş olarak yararlanmaktadırlar. Bu şirketlerden biri de The Document Company Xerox'dur. Xerox, dünyanın 130 ülkesinde faaliyet gösteren fotokopi, yazıcı, faks, tarayıcı, çok fonksiyonlu baskı makineleri, yazılım programları, ofis kağıdı gibi birbirinden farklı yüzlerce ürün çeşidi olan dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biridir. The Document Company Xerox, 1989 yılından beri Türkiye'de %100 yabancı sermaye ile faaliyet göstermektedir. Türkiye'de faaliyet göstermeye başladığı 1989 yılından 'beri, istikrarlı ve yüksek oranlı bir büyüme gerçekleştirmektedir. Anahtar Kelimeler Yönetim Muhasebesi, Planlama, Muhasebe, Yabancı Sermaye, Xerox
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management accounting can be identified as all of actions coming together to complete, measure and analyze information for organizations to reach their goals and purposes. The five main functions of managerial accounting are; to supply information for planning and decision making.to motivate the management and other workers on achiving the organizations targets, to help managers on control of daily workflows.to measure the performance of the workers and to measure the competitiveness of the organization and work together with the managers to improve the place and competitiveness of the organization within it's industry. International organizations use managerial accounting in wide range of appilications. The Document Company Xerox is one of them. Xerox is world's one of the leading technology company which is operating in 130 countries. Within the product range we can count copiers, printers, faxes, scanners, multifunctional printing machines.software and office supplies.The Document Company Xerox is presented in Turkey since 1989 and it has %100 foreign involvement. Since then the company's profit and revenue has been increasing. Key Words Management Accounting, Planning, Accounting, Foreign Investment, Xerox