Turizm sektörünün Edirne iline sosyo-ekonomik katkısı ve yerli halkın turizme yaklaşımı
The socio-economic contribution of tourism sector in Edirne and the approach of local public to tourism
- Tez No: 122166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Bacasız sanayi”olarak da adlandırılan turizm sektörünün ülke ekonomileri ve halkın yaşam biçimleri üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin başlıcaları sosyal ve ekonomik olarak incelenmektedir. Hızlı gelişen turizm alanlarında, yerli halk yöreye gelen turistlere uyum sağlamak zorundadır. Aksi takdirde istenmeyen problemler yaşanabilir. Turizm bölgelerinde yaşayan halkın, zaman içinde turizm hareketlerinin hızı ve ölçeğine karşı belirli duyarlılıklar sergilemesi mümkündür. Bu araştırma, bir sınır kenti olan ve zengin kültürel geçmişi bulunan Edirne'de gerçekleştirilmiştir. Edirne halkının turizmi ve turizmin etkilerini nasıl algıladığını ve bu olguya karşı nasıl bir tutum sergilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Edirne halkının turizme karşı tutumu ve turizm etkilerini algılama biçimleri, Edirne'de yürütülen anket soruşturması aracılığı ile saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Edirne halkı genelde turizme karşı olumlu bir tutum sergilemektedir. Yerli halk Edirne'ye daha çok turistin gelmesini sağlayacak girişimleri desteklemektedir. Zira bu girişimlerin Edirne ekonomisine olumlu etkiler getireceğini düşünmektedir. Anahtar Kelimeler 1- Turizm 2- Sosyal Etkiler 3- Ekonomik Etkiler 4- Yerli Halk 5- Edirne
Özet (Çeviri)
Tourism sector, which is regarded as a“smokeless industry”has a direct and indirect impacts on the economies and the way of life of public. The main impacts of tourism are social and economic impacts. The residents of tourism must annually accommodate to the influx of tourists. Otherwise, unrequired problems will occur. Local residents of communities, may be expected to exhibit a certain sensitivity to the pace and scale of tourist activity. This study materialized in Edirne which is a border city and has rich cultural history. This study aims, to investigate residents' attitude toward tourism and seeks to answer the question of how residents of Edirne perceive tourism and the impacts of tourism on the community. These are achieved by survey research conducted in Edirne. From the obtained results of survey research, residents of Edirne show a generally positive attitude toward tourism. Local residents support new developments that will attract more tourists to Edirne. According to local public, these new developments gain positive impacts to Edirne economy. Key Words 1- Tourism 2- Social Impacts 3- Economic Impacts 4- Local Public 5- Edirne