Edirne kültür eserlerinde görülen bitkisel motiflerin kullanımı üzerine
Onthe Usage of desings of plants seen on the cultral works in Edirne
- Tez No: 122168
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Edirne'de Osmanlı dönemine ait naturalist motifler, ilk defa XV. yüzyıl sonunda görülmeye başlamıştır. Bu motiflere kalem işlerinde, ahşap eserlerde, Edirnekari işlerinde ve yoğun olarak da çeşme aynataşlarında ve mezar taşlarında rastlanmaktadır. En çok kullanılan çiçekler motifleri lale, gül, karanfil, sümbül, zerendir. Ağaç motifleri arasında ise, en çok kullanılanlar hurma, servi, asma - üzüm salkımıdır. Bu çalışmadaki amacımız, Osmanlı döneminde kullanılan motiflerin doğadaki örnekleriyle karşılaştırarak, bunların aralarındaki benzerlikleri, ilişkileri ve hangi amaçla kullanıldığını açıklamaya çalışmaktır. Ayrıca, Edirne'deki Osmanlı eserleri üzerindeki çiçek ve ağaç motiflerinde zaman içinde bir form gelişimi olup olmadığı da çalışmamız içinde önemli bir yer tutacaktır. Analılar Kelimeler : 1- Osmanlı 2- Çeşme 3- Çiçek 4- Mezar Taşı 5- Lale
Özet (Çeviri)
SUMMARY Naturalist designs belonging to the Ottoman Empire first began to be seen in Edirne in the 15lh. century. These designs can mainly be seen on tombs Edirnekari works ( works belonging to Edirne ) fountain mirror stones, wooden works and the works of engravery. The designs were most used are; flowers suchas tulips, roses, carnations, hyacinths, trees, dines, grapes, vine and cypress. The main purpose on this study is; to compore the designs used during the Ottoman Empire with the samples found in the nature and the resemblence and relation ship among them and to explain for which purpose they are used. KeyWorp 1- Ottoman 2- Fountain 3- Flower 4- Tomd 5- Tulip