Trakya'da belediyelerin çevre duyarlılığı
The Municipalities environmental sensibility in thrace
- Tez No: 122170
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu araştırma; Trakya'da Belediyelerin çevre duyarlığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Türkiye'de belediye yönetimi, belediyelerin yapısı, kentsel yerleşim alanlarında karşılaşılan çevre sorunları ve ulusal düzeyde çevre koruma konulan ile ilgili olarak amaca uygunluğu nedeni ile literatür tarama modeli gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni belediyelerin çevre duyarlığıdır. Bu çalışma evreninin büyüklüğü karşısında Trakya'da bulunan Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerine bağlı belediyelerin çevre duyarlığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın verileri, konuyla ilgili literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler ve araştırmacı tarafından uygulanan anket formunun Trakya'da bulunan belediyelere uygulanmasıyla saptanmıştır. Üretim ve tüketim anlayışlarının değiştiği, yoğun iç göçlerin yaşandığı, hızla endüstrileşen ülkemizde çevre sorunları öncelikle yerel yönetimleri ilgilendirmektedir. Ancak, yerel yönetimlerin finans kaynaklarının sınırlı olması ve yeterli yetenekli ve deneyimli personelinin bulunmaması belediyelerin çevre konularında etkin olmadıkları gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Çevre kirliliğini önlemek amacıyla yapılan yasal düzenlemeler yeterince uygulanmamaktadır. Bu konularda belediyelere yeterince yaptırım uygulama yetkisi verilmemiştir. Ülkemizde çevre koruma yönünde gösterilen çabalar her geçen gün artmaktadır. Bu çabaları destekleyen çalışmaların belediyeler tarafından gerçekleştirilmesi gereklidir. Su, toprak ve hava kirliliğinin önlenmesi ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının sağlanması konularında belediyeler sorumlu ve duyarlı olmalıdır. ANAHTAR KELİMELER : Yerel Yönetimler, Çevre Sorunları, Çevre Koruma, Çevre Duyarlığı, Trakya'da Belediyeler, Trakya'da Çevre Sorunları.
Özet (Çeviri)
THE MUNICIPALITIES' ENVIRONMENTAL SENSIBILITY IN THRACE SUMMARY This search has been done in order to investigate the municipalities' environmental sensibility in Thrace. In Turkey, a literal searching modal has been confirmed on municipal administration, the structure of the municipalities, the environmental problems faced in urban areas and the matters of nationally protecting the environment on due to the corresponding target. The universe of the search is the environmental sensibility of the municipalities. Notwithstanding the largeness of this working area, it has been trying to define the environmental sensibility of the municipalities connected Edirne, Tekirdağ and Kırklareli in Thrace. The data of the search has been found by the information obtained literal searching on the theme and having the survey done on the municipalities in Thrace by the surveyor. The environmental problems has concerned especially local government in our rapidly industrialized country, where the understanding of reproducing and consuming has been changing and immigration has been lived. However, the limited financial resources of the local administration and the lack of sufficient capable and experienced staff have exposed that the municipalities are not efficient about the environmental matters. The legal regulations which has been done in order to prevent the pollution have not been properly carried out.The efforts which are performed in regard to save the environment in our country have been increasing every past days. The works upporting those efforts should be confirmed by the municipalities. They should have to be sensitive about the precaution of water, land and air pollution and the rights of living in a healthy environment.IV KEY WORDS :Local Governments, Environmental Problems, Protecting the Environment, Environmental Sensibility, The Municipalities in Thrace, The Environmental Problems in Thrace.