Gelenekselden modernizme kentleşme (Kütahya örneği)
Urbanization from tradition to modernism (the case of Kütahya)
- Tez No: 122190
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Kentleşme olgusu sanayileşme ve modernleşme ile birlikte anılagelmiştir. Çok kere sanayileşmişliğin ve modernliğin bir ölçütü olarak değerlendirilmiştir. Sosyoloji teorilerinde kentleşme ele alınırken gelenekselliğe vurgu yapılmaktadır. Geleneksel özellikleri üzerinde barındıran ve aynı zamanda modernleşmenin dışında da kalamayan Kütahya bu bakımdan öneme haizdir. Zira Kütahya geleneksellikten izler taşısa da modernleşme yönünde ilerlediği, kentleşme ve modernleşme sürecinde aldığı mesafeden anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Urbanization phenomenon is thought together with industrilization and modernization. Being industriliazed and being modern is considered to be the criterion of civilization phenomenon many times. In social theory; when we handed out urbanization, we stressed on the traditional sources. Kütahya, which consists of traditional features and at the same time can't handed down from modernization, is important. Although Kütahya carries out traditional features, it develops on the way of modernization and also in the urbanization and in the period of urbanization. It is understood from this way of development.