Türkiye'de il belediyelerinin öz kaynaklarının geliştirilmesi ve Kütahya Belediyesi örneği
The Development of the own sources of municipalities in Turkey and the sample of the Kütahya municipality
  1. Tez No: 122189
  2. Yazar: ÖMER FARUK EVREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Türkiye'de belediyeler; ekonomik sıkıntılardan dolayı hizmet edemez hale gelmişlerdir. Belediyelerin görevlerim gereği gibi yapabilmesi için, mali yönden bağımsız olmalı ve kendi faaliyetlerini finanse edebilmelidir. Belediyelere yeni kaynaklar oluşturmak ve mevcut kaynakların en etkin bir şekilde değerlendirilmesi için, yasal yetkilerinin arttırılması ve bilgi desteğinin sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; belediyelerin mevcut gelir kaynaklarını iyi bir şekilde uygulamaları ve öz kaynaklarının geliştirilmesi için somut önerilerde bulunulmuştur. Günümüzde belediyelerin gelirlerinin arttırılması yönünde bir çok finansman teknikleri kullanılmaktadır ve belediyelerimizin büyük çoğunluk kısmı da bu tekniklerden habersiz durumdadır. Belediyelerin kaynak sıkıntısına girmesine neden olan bu sakıncalı durumların ortadan kaldırılarak, öz kaynaklarının geliştirilmesine yönelik araştırmalar sunulmuştur. Birinci bölümde; belediyeciliğin genel tanımlamaları, belediyelerin finansmana duydukları ihtiyaç, belediyelerin yapabilecekleri ve finansman sağlayan faaliyetleri bulunmaktadır. İkinci bölümde; Türkiye'de belediyelerin klasik gelirleri ortaya konulmuştur. Bu gelirler vergi ve vergi dışı gelirler olarak iki ana kısımda incelenmiştir. Belediyelere borçlanma yoluyla finansman sağlayan kaynaklar ile bu kurum ve kuruluşların belediyelere tanıdıkları imkanlar detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de belediyeler çeşitli nedenlerden dolayı mali sıkıntı içerisinde bulunmaktadırlar. Bu bölümde ortaya konulan ise; belediyelerin kaynak sıkıntılarına çözüm üretmektir. Belediyelerin mali sıkıntılarına çözüm olabilecek gelir kaynaklan ve uygulanması gerekli kanun ve yasalar üzerinde durulmuştur. Belediyelerin gelirlerinin arttırılması için, mevcut bazı yasaların kalması, bazı yasaların değişmesi ve gelmesinde yarar görülen yeni yasaların gerekliliği ortaya konulmuştur. Son bölümde ise; Kütahya Belediyesinin gelir kalemleri üzerinde uygulama yapılmıştır. 1997, 1998, 1999 ve 2000 yıllarının gelir kalemleri önce kendi içerisinde analiz edilmiş, daha sonra ise diğer belediyelerin ortalaması ile karşılıklı analize tabi tutulmuştur. Bu bölümün son kısmında ise, Kütahya belediyesinin gelirlerinin arttırılabilmesi için üçüncü bölümde sunulan görüş ve öneriler uygulandığı taktirde, daha olumlu sonucun alınabileceği görüşü açıklanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today when municipalites are in economic straits in Turkey, the municipaiities have been unable to serve. For getting the municipalities obtained their fundamental position, it is neccessary that they should be made independent and of being able to finance their own activities, in the financial way. In order to create new sources for municipalities and to be the existing sources applied in the most effective way, it is neccessary that legal authorities should be increased and there should be information support. The purpose desired to be put forward in this study, is to help the municipalities to appreciate their existing duties in the municipalities' duty respect, and to develop the concept of municipality by comparing the other countries' municipalities. It is also to inform the municipalities there are other incomes they could obtain except the natural incomes and to contribute to the developing of municipality-thoughts by putting forward that, from which sources the municipalities in other countries obtain income, in their income respect. In the first part, there are the general desciription of municipality, the need the municipalities feel for financiry and, the activities the municipalities could perform. Also, the classical of the municipalilies in Turkey have been put forward and the sourcies the municipalities can solve their financing problems by going into dept and the rights the other associations and foundations recognized, have been examined in detail. In the second part, the municipalities in Turkey are in financial diffuculity due to various causes. The primary purpose desired to be put forward in our this study is to produce a solution for the source trouble of the municipalities. The sources of income which might be a solution for the financial diffuculty of municipalities and law and acts which are neccessary to be applied are stressed. In the third part, the municipalities in Turkey have got economic straits, beceause of some problems. This part explains in order to create new sources. The municipalities have got economic straits in this part in order to explain how to use this new sources with laws and judges. Some laws must change and some laws must stop to increase the economy of municipalities. In the last part, an application has been made over the income items of the municipality of Kütahya. The income items of 1997, 1998, 1999 and 2000 years have been firstly analysed between each other and than they have been put a mutual analyse through the other municipalities avarages. In the end of this part, for to increase the economy at Kütahya municipality, they must use all the advices of the third part it may be better than old.