Bütçeleme faaliyetleri çerçevesinde tedarik, üretim ve satış bütçeleri, Pirinçsan A. Ş. örneği
Purchasing, production and sale budgets in the scope of budgeting activities: The example of Pirinçsan incorporated company
- Tez No: 122211
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada; işletme yönetimi ve planlama sürecine genel bir bakış yapılarak, teorik olarak işletme bütçeleri tanıtılmıştır. Bu tanıtım sırasında bütçelerin nitelikleri, türleri, sorunları, amaç ve yararları üzerinde durulmuştur. İşletmelerin bütçeleme çabalarının temelini oluşturan satış, üretim ve tedarik bütçeleri incelendikten sonra, düzenlenişleri ile ilgili örneksel yaklaşım geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yaklaşım çerçevesinde, üzerinde çalışılan işlevsel bütçelerin kapsam temelinde ele alınarak, bunlara ilişkin tahminlerin nasıl yapılacağı ortaya konulmuştur. Çalışmanın devamında örnek sayısal verilerle satış, üretim ve tedarik bütçelerinin düzenlenişi gösterilmiştir. Pirinçsan Anonim Şirketinde konu ile ilgili yapılan araştırmada işletmede işlevsel bütçelerin düzenlenişi ile ilgili örnek çalışmalar ele alınmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the budgets of business enterprises have been presented theoretically after reviewing their management and planning processes in general. In the process of this study, the qualities, the types, problems, goals and uses of the budgests in the business enterpirises have been taken into account. After analysing the producing and procuring budgets, which are the fundamentals of the budgetting efforts of the businness enterprises, a sample approach has been developed. The functional budgets studied here have been examined in terms of scope and how estimates related to these budgets can be made has been put forward within this approach developed. Then the designing of the sale, procuring and production budgets has been presented accompanied with the numerical values. In the study carried on in“Pirinçsan Anonim Şirketi”, sample studies related to -fee designing of functional budgets have ben studied and evaluated. II