Osmanlı Askeri salnamelerine göre Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Riyaseti ve Harbiye Nezareti Teşkilatı
Regarding to Ottoman empire annuals organization charts of general staff and ministry of defence
- Tez No: 122212
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Avrupa'da sanayi devriminin paralelinde başgösteren teknik gelişim, ordu teşkilatlarında bir takım yeniliklerin ortaya çıkmasında etken olmuştur. Ordu yapısının teknik donanımlarla desteklenmesiyle beraber, düzenli orduların sevk ve idaresinde de değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin gerekliliği olarak Avrupa ordularında“Kurmay Sınıfı”adı altında yeni bir sınıf doğmuştur. Osmanlı ordu teşkilatı yapısında da bu sınıfın oluşturulması için çalışmalar başlatılmış, bu amaçla Osmanlı Devleti tarafından yurt dışına eğitim amaçlı personel gönderilmiş yada yurt dışından yabancı askerî uzmanlar getirtilmiştir. Bütün bunların sonucunda Osmanlı Ordusunda kurmay teşkilatı oluşturulmuş, harbin gereklerinden olan insan, silah ve donanım faktörlerinin temini ve idaresi amacıyla, Harbiye Nezareti teşkilatı oluşturulmuştur. Bu çalışma, Osmanlı Ordu Teşkilatındaki yapılanmanın ne zaman ve hangi şartlarda başladığı ve gösterdiği gelişme ile“Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Riyaseti Teşkilatı”ve“Harbiye Nezareti”nin ana teşkilat yapılarında oluşan değişikliklerin gözler önüne serilmesi ve konu ile ilgili araştırma yapacak olanlara ışık tutmak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The technical development arising in parallel with industrial revolution in Europe caused some new progresses in military institutions. By supporting the military structure with technical equipment, many changes were experienced in the management of regular armies. As a result of these changes, a new degree called“general staff came on the scene in the European armies. Studies was carried out in order to compose such degree in the Ottoman military organizations. To this end, Ottoman Empire sent personnel to abroad or welcomed foreign origin military specialists as well. As a consequence of these studies, a general staff organization was established in the Ottoman Army. In order to provide and supply necessary manpower, weapon and equipment; Ministry of War was founded. This study has been conducted to enlighten the searchers of the issue or to reveal the changes in the main organization of ”Ministry of General Staff and“Ministry of War”, pointing out the conditions and the going through of the development in the Ottoman Army. II