Padişah ve Bab-ı Ali arasında iktidar mücadelesi (1808-1908)
The struggle for the domination between the sultan and bab-ı ali (1808-1908)
- Tez No: 122217
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİT PEHLİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET XIX. yüzyıl Osmanlı tarihi açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Tezimizin konusu 1808-1908 Padişah ve Babı ali arasındaki iktidar mücadelesi olduğu için Sened-i İttifak'ın imzalanması bizim açımızdan yüzyılın başındaki en önemli olay olmuştur. II. Mahmut başlangıçta Alemdar Mustafa Paşa'nın isteği ile Sened-i İttifak'ı imzalamış fakat akabinde Alemdar Mustafa Paşa'ya karşı Yeniçerilerin isyanına ses çıkarmayarak Alemdar Mustafa Paşa'nın ortadan kaldırılmasına göz yummuştur. Bundan sonra Ayanın ve Yeniçerilerin ortadan kaldırılması ile II. Mahmut imparatorluktaki yegane egemen kişi olmuştur. Ancak yerine geçen oğlu Abdülmecit babasının otokratik yönetimini devam ettirmemiş ve Tanzimat'ın ilan edilmesini sağlamıştır. Bu dönemde sadrazamlar yerlerinden emin olamasalar da Tanzimat'ın gereği canlarından emin olmuşlardır. Abdülmecit de geleneksel Osmanlı padişahları gibi imparatorlukta yönetimi tam olarak Bâb-ı âli'ye bırakmamak için sık olarak sadrazam değişikliğine başvurmuştur. Abdülaziz'in tahta çıkışından Âli Paşa'nın ölümüne kadar yönetim Bâb-ı âli bürokratlarının elinde kalmıştır. Âli Paşa'nın ölümünden sonra sadrazam olan Mahmut Nedim Paşa yönetimi Abdülaziz'e bırakarak Bâb-ı âli'nin imparatorluktaki etkisini azaltmıştır. Güçlenen saray egemenliği Abdülhamit döneminde de devam etmiş ve Sultan II. Abdülhamit ülkeyi Yıldız Sarayı' ndan kendi kurmuş olduğu ekiple yönetmiştir. Bu durum II. Meşrutiyet' in ilanına kadasr devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY XIX th Century has a specal importance in the view point of Ottoman History, For vs, the agreement of Sened-i İttifak was the main event for the beginning of the century as the subject of our tpesis is the struggle for the domination between the Sultan and Bab-ı ali. Sultan Mahmut 11, at first, signed Sened-i İttifak under the inflewence of Alemdar Mustapha Pasha's wish, But later he didn't show any react agins the rebellron of Sanissary and closed his ages Alemdar Mustapha Pasha's being kitled by. Yeniçeri. Then he became the only of horsty es pecsally after the destnuction of sanissarry and the senate. Abdiilmecit who was the son of Sultan Mahmut 11 become the sultan of otoman after his father but. He didn't continue the otocratic gowemence of his father. He approved Political Reforms and had then declared. During this period however, sune about their life. Thanto to Political Reforms. Abdiilmecit, like the provions Sultans, often applicad the change of Grand viziers so as not to leave the adminstration.to Bab-ı ali completely. The period from the time that Abdülaziz ascended the thrane to the death of Ali Pahsa the government had been under the control of Bab-ı ali. After the death of Ali Pahsa, The Grand Vizier Mahmut Nedim Pasha left the government to Abdülaziz and by this way he reduced the influence of Bab-ı ali ever the empire Strong Domination Continued during the time of Abdülhamit and Sultan Abdülhamit 11 dominated the empire from Yıldız Palace with a team that he establohed himself. Until the second constitutional Government this case continued on. II