1921-1922 yıllarında yayınlanan Yeni Yozgat gazetesine göre Yozgat ve çevresinin idari-sosyal-iktisadi ve adli yapısı
According to yeni Yozgat newspaper published in 1921-1922 the administrative-social-economic and judical structure of Yozgat and its region
  1. Tez No: 122218
  2. Yazar: CELALEDDİN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmamızın sonunda dikkate değer bir takım neticeler elde ettik. Bunları şöylece özetleyebiliriz; Yozgat halkı Milli Mücadele'ye bilfiil katılmış ve bu konu ile ilgili bütün gelişmeleri büyük bir hassasiyetle yakından takip etmiştir. Türk ordusunun kazandığı zaferler sonrası kutlama mitingleri, İtilaf Devletlerinin yaptıkları işgal ve zulümlerden dolayı da protesto ve tel'in mitingleri düzenlemişlerdir. Bu mitingler sonrasında Yozgat halkının aldığı kararlan, miting heyetleri telgrafla T.B.M.M'ne bildirmişlerdir. Yine Yozgatlı hanımlar kendi aralarında örgütlenmiş ve Milli Mücadeleyi desteklemek amacıyla“ Yaralılara Yardım Hanımlar Cemiyeti ”adı altında bir dernek kurmuşlardır. Bu dernek kanalıyla topladıkları yardımları Milli Harekete aktarmışlardır. Gazete, Yozgat ve yöresinde yaşayan Türk Ortodoksları'ndan bahsetmektedir. Bu unsur, kendilerinin aslen Türk olduklarını, Yunanlılarla hiçbir bağlarının olmadığını iddia etmektedirler. Bu konu ile ilgili kendi ifadelerini ve belgelerini ortaya koyduk. Hiçbir Avrupa devletinin veya Yunanistan'ın, azınlık haklan adı altında kendileri adına söz söylemeye hakları olmadığını bu belgelerde açıkça ifade eden Türk Ortodoksları, bütün samimiyetleri ve imkanlarıyla T.B.M.M'nin yanında yer almışlar ve Milli Mücadeleyi desteklemişlerdir. Ayrıca yörenin 1921-22 yılları arasındaki idarî - sosyal - İktisadî ve adlî yapısı ile ilgili olaylar incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of our study we obtained some remarkable outcomes. These can be summarized as: The citizens of Yozgat actually participated in National independence War and observed all developments very sensitively and closely. They held celebration meetings after the victories of Turkish Army. On the contrary, they held protest meeting against the occupation of Entente Powers and tyronny cruelty that they committed after these meetings, the meeting committees informed the Turkish National Organisation Assembly about the decisions that the citizens of Yozgat made by telegram. Morover, women from Yozgat were organized to support National Independence War named“ Women Society to Help Wounded People ”. by means of this society. They transfered all contributions that they collected to National Movement. In newspapers, Turkish Orthodoxes who live in Yozgat district were mentioned. In these documents they emphasized that neither European countries nor Greece could talk on behalf of them under cover of minority rights. They were in favar of the Turkish National Assembly and supported National Independence war cordially by using all their facilities. We presented Turkish Orthodoxes' own expressinos and documents about this subject. In this study, we also examined and obtained information about the social, economic, judical and administrative structure of the region in 1921-1922.