1475 sayılı İş Kanunu açısından işçinin işgörme borcu
The Obligation duties of the labourer according to the labour code (no. 1475)
- Tez No: 122223
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Tezimizde özellikle 1475 sayılı iş Kanunu açısından işçinin işgörme borcu incelenmiş, ayrıca Borçlar Kanununda getirilen düzenlemelere de yer verilmeye çalışılmıştır. Kanuni düzenlemeler yanında ayrıca, Yargıtay kararlan ve doktrinde ileri sürülen görüşlere de sistematik bir şekilde yer yerilmiştir.. öncelikle, işgörme borcu hakkında genel bilgiler verilmiş, sonrasında işgörme borcunun kapsamı ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Tezimizde dolaylı iş ilişkisi, ödünç iş ilişkisi ve esnek çalışma türlerinde işçinin işgörme borcu konusu da ele alınmıştır. İşgörme borcunun yerine getirilmemesi ve bu duruma bağlanan sonuçlar da ele alınarak, işgöme borcunun bir bütün olarak incelenmesi sağlanmıştır. Sözkonusu incelemeler yapılırken, sadece genel eserlerden faydalanılmamış, özel eserlerden, tez çalışmalarından ve makalelerden de faydalanılmıştır. İşgörme borcu, işçinin hizmet sözleşmesinden doğan en önemli borçlarından birisidir. Doktrinde, işgörme borcunun kapsamında yer alan konuları ayrı birer başlık halinde inceleyen çalışmalara sıklıkla rastlanılmasına rağmen, sözkonusu borcu, özellikle 1475 sayılı İş Kanunu açısından, genel olarak inceleyen ve bu genel inceleme içerisinde ayrıntılara da yer veren çalışmalara pek rastlanmamaktadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We have specially studied in our thesis, from the regulatory perspective of the Labour Code (no. 1475), the obligatory duties of the worker (labourer) in regards the labour contract together with the additive regulatory provisions in the Code of obligations henceforth brought forward. In the same regards we have systematically studied doctrine and court decisions and referred to them where necessary. Following the mentioned methodology we first explained the general concept and provisions of obligatory Duties in regşrds task accomplishing projects of which one of them is the labour service and moved further on details. In our thesis the labourer's obligatory duty in regards indirect working relation, work-lending relation and free working relation types have also been projected in detail. Therefore after having studied the negligence and nonperformance of the work-contract and the regulatory provisions subdued on it, we declared the status of the obligatory duty related to the work- contract as a whole in conclusion. Having conduced our study we would like to state that we have referred thus to both general and the specific bibliography in regards the subject studied on. Therefore stating it thus once more, the obligatory duty is one of them main duties of the worker a rising from the labour contract, in doctrinal study, especially from the regulatory perspective of the Labour Code (no. 1475) our study is unique in studying this title independently besides other other sources taking it as a sub-title together with other obligatory duties in regards other contracts.