Çorum'un 12 Numaralı Şeriye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi: H. 1304 - 1307 M. 1886 - 1889
  1. Tez No: 122224
  2. Yazar: NEJAT TANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ESAT SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Şer'iye sicilleri, kapsadıktan dönem itibarı ile o dönemin sosyo-kültürel. iktisadî ve coğrafî durumunu bizlere tanıtması nedeniyle, önemli başvuru kaynaklarıdır. Bu nedenle, Osmanlı tarihinin kaynaklan arasında, birinci sırada yer aldığında şüphe yoktur. İncelemiş olduğumuz H. 1304-1307 (M. 1886-1889) yıllan arasını kapsayan I 1 numaralı şer'iye siciline göre. XIX. yüzyılın sonlarındaki Anadolu kenti olan Çorum'un. Osmanlı tarihi içindeki yeri. önemi: köy. nahiye ve mahalleleri ile sosyal. idarî, iktisadî vb. yansımalarını, bireyler arası ilişkileri araştırdık. Bizden önce Çorum“ la ilgili çalışılmış olan kaynaklan da tarayıp, geçen dönemlerde meydana gelen değişiklikleri saptamaya çalıştık. Araştırma yapılan her şer'iye sicilindeki her bir belge kendisinden önceki ve kendisinden sonraki dönem ve incelemelere kaynak teşkil edeceğinden biz de Çorum ”un H.1304 1307 (M. 1886-1889) yıllan arasındaki dönemi incelemeyi bu nedenlerden dolayı uygun bulduk.
Özet (Çeviri)
Register of Canonical Laws (şer'iye) are a significant source of reference since I» they supply us information on the socio-cultural. economic and geographic status of the time they cover. In the book, which covers the years Hegira 1304 - 1307 (M. 1886 - 1889). we have studied and researched an Anatolian province Çorum at the end of the l1)"' century including its place in the Ottoman, its importance, its village, sub-districts and districts, its social, administrative and economic reflections, as well as the human relations. In this scope we have screened the previous sources in connection with Çorum province and tried to determine the alterations experiencied earlier. Because of the fact that each document in every canonical register which lias been subject to our research will serve as a source for the previous and future periods. we have regarded appropriate to study the years between Hegira 1304 - 1307