Mevsim ve kampanya işlerinde ferdi iş Hukuku alanında ortaya çıkan sorunlar
Problems which occures in the field of the individual labour law about season and cropping season works
  1. Tez No: 63092
  2. Yazar: FATİH GÜZEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Öğretide genel kabul gören tanıma göre mevsimlik iş,“Yılın belirli bir devresinde tam randıman ile çalışıp, diğer devrelerinde işçi adedini azaltan veya faaliyetlerini tamamen durduran işyerlerinde yapılan işlerdir.”Mevsimlik İş ile Kampanya işi arasındaki temel fark; mevsimlik işler de işyerinin bütün bir yıl faaliyette bulunması ve aslolanın iş hacminin yılın belli bir döneminde artması iken, kampanya işinde işyerinin yılda birkaç aydan fazla faaliyette bulunmamasıdır. Türk Hukuku'nada mevsim ve kampanya işi terimleri birlikte kullanılarak yasal düzenleme açısından aynı sonuca bağlanmıştır. Mevsim ve Kampanya İşleri'ne ilişkin hükümler Türk Hukuku'nda 3008 sayılı iş Kanununda, 30.11.1951 Tarihli ve 3/14072 sayılı İş Uyuşmazlıklarını Uzlaştırma ve Tahkim Tüzüğü'nde, 2.1.1924 Tarih ve 394 sayılı Hafta Tatili Kanunun da, 11.4.1960 Tarihli ve 7467 sayılı Yıllık Ücretli izin Kanunu' nda, 28.7.1967 Tarihli ve 931 sayılı İş Kanunu' nda, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde ve 1475 sayılı iş Kanunun 24. md. 'sini değiştiren 4.7.1975 Tarihli ve 1927 sayılı Kanunda mevsim ve kampanya işleri kapsama alınmış bulunmaktadır. Zincirleme hizmet akdinin oluşturulmuş olması durumun da mevsimlik işin bitimiyle akid sona ermemekte ancak askı da bulunmaktadır. Bunun sonucunda tarafların temel edimleri olan işgörme ve ücret ödeme borçları askıda kalmakta ancak yan edimler olan sadakat ve gözetme borçlan varlığını sürdürmektedir. Askı döneminde varlığını sürdüren bu borçlara karşı haklı nedenle fesih imkanı bulunmaktadır. Mevsimlik işlerde zincirleme hizmet sözleşmesi oluşturulması, işverenin; feshi ihbar ve kıdem tazminatı haklarından kurtulmak amacıyla başvurduğu bir yol olarak görülmekte ve Yargıtay'ca“hakkın kötüye kullanılması”olarak değerlendirilerek, işçiye kazandığı tüm haklar şartlar doğrultusunda sunulmaktadır.11 İş Kanunu 24/4'de; mevsimlik işlerde belirli süreli hizmet akdinin mevsimin bitimiyle sona ereceği ve işverenin yeni mevsimde işçiyle hizmet akdi yapması yükümü getirilmiştir. Ancak Yargıtay'ın yerleşmiş kararları doğrultusunda akdin tekrarlanarak belirsiz süreli hale dönüştüğü durumlarda yeni bir hizmet adinin oluşturulması sözkonusu olmayacak, çünkü sözleşme; tüm hak ve borçlarıyla tekrar yürürlüğe girecektir. İş verenin yeni mevsim başında işçiye iş vermemesinin Borçlar Kanunu 325 hükmü uyarınca“işverenin temerrüdü”olarak değerlendirileceği; Yargıtay'ın ve Öğretinin genel karandır. Yargıtay'a göre askı süreleri, ihbar öneli ve kıdem tazminatının hesabına dahil edilmeyecektir. Bu konu Öğretide tartışmalıdır. İhbar önelleri, askı süresi içinde işlemeyecektir. İşveren, işçinin işine son vermek istiyorsa, ihbar önellerinin mevsim sonuna kadar tamamlanacağı şekilde veya dönem sonunda ihbar önellerine ait ücreti peşin ödeyerek akdi sona erdirecektir, aksi halde yeni mevsim başında ihbar önelleri işleyeceğinden, işverenin işçiye iş vermemesi durumunda ihbar tazminatı ödemesi sözkonusu olacaktır. İş Kanunu 50/5 'e göre; "Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsim veya kampanya işlerinde çalışanlara, İş Kanunu'nun ücretli yıllık izne ilişkin hükümleri uygulanmaz. Yargıtayın aynı doğrultuda birçok kararı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY According to the definition which is generally accepted in the dortrine; seasenal work is:“The work is made in the working places where teh people works with perfect yield in a cortain time of the year and at other times reduces number of workers or steps all their activity. ”The main difference between seasenal work and cropping-season work is: In sesasonal works main object is working of qorking places during the whele year and raise the working capacity in the determinated torms of the year. In the cropping-seasen work, working place doesnn't have any activity nore then a few month in a year. In the Turkish law the terms seasonal work ond cropping-sesaon work are used together and they have the same resilt in order of law. The rules about seasonal work and cropping-season work is in 3008p. Of Turkish law and 30.11.1951 Date and 3/14072p. In working law, in the regulations of coming to an agrement on nenundersanding page 394 and date 2.1.1924, in the law of week holidy, 11.4.1960 date and 7467 page, in the law of yearly paid permission date 28.7.1967 and 931 page, in the working law, yearly paid permission regulation and in the change an article 24 of working law by 4.7.1975 date and 1927 page, the seasonal work and cropping-season work is in contents. If the formation of chsined service centract had finished, the contract doesn't and by the finishing of seasonalwork, but it waits. At the end of this the main activities ofparties are working and paying wage, wait. But secend activities fidility and looking after obligations continue. Against to these debts which cantinve to exist during the waiting term; the have abolition pessibility with a right cause. In seasonal works, to make a chained service contract is a way of escaping from communication of abolition and right of priertiy inde indemnification and it is estimated by Court of Appeal as using the truth for bad sims, and all the truths which worker gained have servicedduring the contens of conditions.IV In the working-law article 24 / 4; it is mentioned that in seasonal works determined periodic service contract ends by the end of the season and emplayer must make a service contract with worker. But, if the contract repeated and become indefmed periodic position in Court of Appeal's placed decision, a new service contract can not be formated. Because the contract will be in force again with all its all its truths an debts. Court of Appeal and dectrine's general decision is; if employer doesn't give work to the workers in the beginning of new season, it is known as“emplayer's default”according to depts law article 325. According to the court of Appeal; waiting periods will not be included to the communication and prierity indemnification accounting. This subject is disputed in the doctrine. Conmunication will not be continve during the waiting time. If the employer wants to end workers work, he will complate the communication by the end of the season or at the end of the term he will pay the wage of communication in advance and by this way he will end the contract. If not so, in the beginning of the new season communication will began to work, so employer will give indemnification to the worker if he doesn't give him work. According to the working law article 50/5: The articles of working law about paid yearly permission will not be applied to the workers who works in seasonal work which continues not more then one year or cropping-season work because at their specialities. Court of Appeal have many similardecisions.