Gökçeada ve Bozcaada'nın turizm potansiyelinin tespiti ve adalarda turizmin gelişme olanakları
Determining the tourism potential of Gökçeada and Bozcaada and the possibilities for developing tourism in the islands
- Tez No: 122254
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERAH ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Turizm son yıllarda Türkiye'nin en gözde sektörlerinden biri olmuştur. Ve turizm, ilgili ülkelerde yarattığı ekonomik etkiler yada sonuçlar açısından değerlendirildiğinde, gerçektende bütün ülkelerin bu sonuçlardan yararlanmak için büyük çaba gösterdiği bir faaliyet alam olduğu kabul edilmektedir. Dünya turizm örgütünün araştırmaları, turizm hareketine katılan insan sayısının ve turizmin ekonomik etkilerinin daha da artacağını ortaya koymaktadır. Çanakkale yöresinde yer alan, Gelibolu Yarımadası, Truva antik kenti, Alexandreia Troas, Assos gibi tarihi ve turistik mekanlar yerli ve yabancı turistlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği yerler olmasına karşın, Gökçeada ve Bozcaada gerek yerli gerekse yabancı turizm hareketlerinden hak ettiği payı alamamıştır. Bununla birlikte önümüzdeki yüzyılda turizm talebini belirleyen tek seçeneğin çevre olacağı düşünüldüğünde, adalarımızda turistik faaliyetlerin beraberinde getirdiği gürültü, kalabalıklaşma, manzaranın bayağılaşması, ve kirlilik gibi olumsuz etkilerden uzak, kapsamlı, dengeli, öncelikli ihtiyaçlara cevap verebilen, sürdürülebilir, bir turistik kalkınma modelinin tespit edilerek uygulanması yerinde olacaktır. Bu anlamda çalışmamızda, adaların çekicilik özelliklerinin tespiti, mevcut turistik gelişimin fiziksel çevreyle olan etkileşimi, turizm potansiyelinin belirlenmesi ve turistik gelişimine ilişkin sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the past recent years, tourism has became one of the most popular sectors in Turkey. And tourism, as annalised by the effects and results of it in some concerned countries, is accepted as a field which many countries world wide have to work hard to get benefit of economical results of it. The researches of the World Tourism Organisation shows us that many more people are going to get involved in tourist field and the economical effects of it are going to increase. Although the historical places around Çanakkale, such as the Gelibolu Peninsula (Anzac Cove), the ancient city of Troy and Assos and Alexandra Troas are visited by a lot of foreign and local tourists, on the other hand Gökçeada and Bozcaada are not getting the same amount of visitors and not getting as much as attention as they deserve. Moreover, because it is thought that the demand of tourism in the next century is going to be determined by environment, a new establishment should make progress which is going to eliminate the noise, crowd, the ordinary looks of a tourism area and the pollution an bring a long a detailed, balanced program which will give all the solutions of the upcoming problems of tourism sector. Overall, in our work, the determination of the attractive characteristics of the islands, the interaction of the current development in tourism and environment the determination of the potential tourism and the consequences of development in tourism are observed.