Gökçeada ve Bozcaada'nın doğal ve kültürel peyzaj özelliklerinin belirlenmesi koruma ve geliştirme olanakları
Determination of natural and cultural landscape characteristics and conservation-development possibilities of Gökçeada and Bozcaada
  1. Tez No: 224192
  2. Yazar: LERZAN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Adalar, fiziksel açıdan başlı başına karakteristik özellikler sergileyen kara parçalarıdır. Sahip oldukları sınırlı fiziksel özelliklerinin yanı sıra sosyal açıdan, dışarı kapalı, kendiyle sınırlandırılmış, içerden dışarı, dışardan içeri etkileşimlerde güçlüklerin olduğu kara parçalarıdır. Gökçeada ve Bozcaada Kuzey Ege'de yer alan ve kendilerine özgün peyzaj potansiyelleri bulunan Türkiye'nin önemli iki adasıdır. Peyzaj özellikleri nedeniyle turizm potansiyeli bakımından büyük önem taşımaktadırlar.Bu çalışmada, Gökçeada ve Bozcaada'nın doğal peyzaj değerlerinin yanı sıra geleneksel yaşam tarzını, kültürel ve sosyal değerlerini de göz önünde tutan kültürel peyzaj değerleri ile birlikte stratejik turizm planlamasının yapılmasına ve mutlak koruma esasının turizm gayesine göre geliştirilmesine imkân tanıyan bir model oluşturmak hedeflenmiştir.Çalışmanın başlangıcında, Gökçeada ve Bozcaada özeline inmeden önce, Türkiye'deki diğer adalar ve Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin adalarının turizm ve çevre ilişkileri incelenerek ortaya konmuştur. İkinci aşamada araştırma alanının doğal ve kültürel peyzaj envanteri yapılmıştır. Üçüncü aşamada, turizm bileşenlerinin analiz edilebilmesi için; Gökçeada ve Bozcaada'ya ait doğal ve kültürel değerlerin Arc GIS 9.1 programı aracılığı ile sayısal ortamda veri tabanı oluşturulmuştur. Dördüncü aşamada stratejik turizm planlamasının önemli bir analiz tekniği olan SWOT analizi tekniği ile çalışma alanının iç yapısı ve dış yapısı, hedef kitle ve ilgili taraflara ilişkin güçlü yönler, zayıf yönler, olanaklar ve tehditler ortaya konulmaktadır. Turizm bileşenlerinin iyi bir şekilde analiz edilmesi için hangi faaliyetlerin geliştirilip geliştirilemeyeceği adaların karakteristik özellikleri ortaya konarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda adalara yönelik turizm stratejileri korumaya ve kullanıma yönelik stratejiler olarak belirlenmiştir. Son aşamada ise, tez kapsamında, doğal ve kültürel verilerin analizleri yapıldıktan sonra, adalarda sürdürülebilir turizm temeline dayanan koruma ve kullanıma yönelik hedefler ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islands are any piece of land that each shows individual characteristic features in physical point of view. Other than its limited physical properties, in social point of view it is isolated from outside and has difficulties while having interaction with the surrounding. Gokceada and Bozcaada are two important islands of Turkey with their unique landscape potential and so as North Aegean Sea islands. These two islands are important because of their landscape features and tourism potential.In this study, a model is constructed for strategic tourism planning based on cultural landscape and for improving the rule of preservation for tourism purposes, considering not only their natural landscape of Gokceada and Bozcaada but also cultural, social and traditional style of living of local people on these islands..In the scope of this study, each island was evaluated individually and then taken into consideration as an island system and mutual solution suggestions were presented for the area. The method of the study starts with literature research. For that, before going into details of each island, island system and island tourism in Turkey and other Mediterranean islands were examined and put forth for consideration. In the second stage, inventory of natural and cultural landscapes of both islands were done. At the third stage, in order to analyze the tourism components, database is prepared with natural and cultural values of Gokceada and Bozcaada, by using the software program Arc GIS 9.1. At the fourth stage SWOT analyses is done to determine the strengths, weaknesses, opportunities and threats of islands considering strategic tourism planning. In order to show the tourism potential of the region the components of tourism were analyzed in detail. In order to correctly analyze the components of tourism of each island, activities to improve have been determined by considering the characteristics of each island. In this regard tourism strategies for islands were determined for preservation and land use. At the final stage, in the scope of thesis, after analyzing the natural and cultural data, suggestions are made based on sustainable tourism on islands.