Sürdürülebilir turizm açısından Bozcaada ve Gökçeada'nın rekabet güçlerinin incelenmesi
An examination of the competitiveness of Bozcaada and Gökçeada within the context of sustainable tourism
- Tez No: 970258
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir turizm yaklaşımı çerçevesinde Türkiye'nin iki ada destinasyonu olan Bozcaada ve Gökçeada'nın turistik rekabet gücünü hem talep hem de arz yönlü paydaşların algılarına dayalı olarak belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, rekabet gücünü etkileyen faktörlerin sürdürülebilirlik kriterleriyle ne ölçüde örtüştüğü incelenmiştir. Araştırma iki aşamalı yürütülmüştür. İlk aşamada, adaları ziyaret eden 428 yerli turistten anket yoluyla nicel veriler toplanmıştır. İkinci aşamada ise kamu görevlileri, işletmeciler, yerel halk ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan 10'ar kişilik paydaş gruplarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Böylece ziyaretçi bakışı ile yerel deneyim karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmiştir. Nicel analiz sürecinde AFA, t-testi, ANOVA ve regresyon teknikleri uygulanmıştır. Bulgulara göre Bozcaada'da talep koşulları (destinasyon imajı, sosyal medya etkisi, marka değeri) öne çıkarken, Gökçeada'da daimî kaynaklar (doğal çevre, kültürel miras) temel avantaj sağlamaktadır. Bozcaada'da durumsal koşullar memnuniyet üzerinde belirleyici olurken, Gökçeada'da doğal kaynak algısı etkili bulunmuştur. Her iki adada da rekabet faktörleri turist memnuniyeti ve davranışsal niyet üzerinde anlamlı etkiler göstermiştir. Nitel analizde içerik analizi yöntemi kullanılmış, bulgular beş temada toplanmıştır. Ortak sorunlar ulaşım, mevsimsellik ve altyapı eksiklikleridir. Bunun yanında Bozcaada'da günübirlikçi turizmin baskısı, Gökçeada'da planlama ve tanıtım yetersizlikleri öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the touristic competitiveness of Bozcaada and Gökçeada, two island destinations in Türkiye, within the framework of sustainable tourism, based on the perceptions of visitors and local stakeholders. A two phase mixed-methods design was employed to examine the alignment of competitive factors with sustainability criteria. In the first phase, surveys were conducted with 428 domestic visitors, while in the second, semi structured interviews were held with stakeholder groups including public officials, entrepreneurs, residents, and representatives of civil society organizations. This enabled a comparative analysis of visitor perspectives and local experiences. Quantitative analyses employed exploratory and confirmatory factor analysis, t-tests, ANOVA, and regression. Findings indicated that demand conditions particularly destination image, social media influence, and brand perception were the main competitive factors in Bozcaada, whereas endowed resources such as natural environment and cultural heritage were the primary strengths of Gökçeada. In Bozcaada, situational conditions (service quality, price perception) had the strongest effect on satisfaction, while in Gökçeada natural resource-based perceptions played this role. Competitiveness factors significantly influenced satisfaction and behavioral intentions in both destinations, with loyalty linked to perceived competitiveness, underscoring the importance of sustainable management. Qualitative analysis identified five overarching themes. Shared challenges included seasonality, accessibility, and infrastructure deficiencies, while island-specific issues involved day-tripper pressure in Bozcaada and shortcomings in planning and promotion in Gökçeada. Overall, the study provides a comparative evaluation of island competitiveness and practical insights for policymakers, highlighting the need for infrastructure planning, alternative tourism, service quality, and stronger stakeholder participation.