Uzungöl yöresi rekreasyon kaynaklarının coğrafi yönden değerlendirilmesi
Evolcing of recreation resources in Uzungöl district respect to geography
  1. Tez No: 122272
  2. Yazar: CEMİL YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İBRAHİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uzungöl, rekreasyon kaynaklarının üst düzeyde olduğu turistik bir beldedir. Son yıllarda turizm anlayışında meydana gelen gelişmeler doğal çevrenin önem kazanmasına yol açmış ve bu alanların turizm amaç lı değerlendirilmesine imkan vermiştir. Uzungöl sahip olduğu kaynak değerleri ile bulunduğu bölgede turistik ziyaretlerin çekim merkezi olmuştur.. Araştırma alanındaki rekreasyon kaynaklarını ortaya.koyabilmek için öncelikle yörenin konumu, doğal ortam şartlar^ beşeri özellikleri birlikte incelenmiş ve kaynak değerlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada şehir halkının rahat edebileceği* serbest zamanlarını eğlenerek geçirebileceği kırsal rekreasyon aktivitelerinin Uzungöl'deki örnekleri ele alınmış ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla yörenin peyzaj özellikleri, özgün mimari yapısı, doğal ortam şartlan ve manzara çekicilikleri gibi kaynak değeri oluşturabilecek özellikleri turizm projesi içinde coğrafi çerçevede incelenmiştir. Çalışma sahasının en önemli kaynak değeri belde merkezi ile aynı adı taşıyan göldür. Yörenin tanınmasında birinci derecede etkili olan göl heyelan sonucunda oluşmuştur. Gölün çevreyle uyumlu görüntüsü günübirlik ve sezonluk talepleri doğurmuş, turistik amaçlı yatırımları da başlatmıştır. Bu çalışmada Uzungöl'ün mevcut rekreasyon kaynaklan yanında alt yapı imkanlarının değerlendirilmesi ile oluşacak yeni aktivitelerin belirlenmesine ve yörenin geleceğinde nasıl rol oynayacakları konularına da yer verilmiştir. Ayrıca günümüz de yaz ayları ila sınırlı olan turizm sezonunu bütün bir yıla dağılımını sağlayacak aktivitelerin belirlenmesi üzerinde de durulmuştur. Çalışma sahası içinde gerek doğal yollardan gerekse insan etkinlikl erinden kaynaklanan çevresel sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların doğal ve kültürel değerler üzerinde meydana getirdiği değişikliklerin neler olduğu ve sorunların aşılmasına ilişkin önerilere de yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Uzungöl, Rekreasyon, Kaynak Değeri, Turizm
Özet (Çeviri)
Uzungöl is a touristic district where recreation resources are plenty. The developments realized in the concept of tourism realized in the recent years caused the natural environment to gain importance and allowed their consideration for tourism. Uzungöl therefore has become an attraction center for the tourists thanks to these resources in the district. In order to emphasize the recreation resources in the field of examination first, location, natural environment and humanitarian properties of the district are jointly taken into account and efforts were made to reach resource values. This study lists and evolves the samples of the rural recreation activities where urban people could feel comfortableand have a good spare time in Uzungöl. The landscaping properties, unique architectural structure, natural medium conditions and beautiful views which would create a resource are considered under a touristic design and a -geographical point of view. The most important resource value of our field of study is the Jake bearing the same name. The lake which has the first priority in making the district famous was formed by a landslide. Its view consistent with the environment created daily and seasonal demands and also attracted touristic investments. This study also gives the new activities that would occur by utilizing the infrastructure facilities in addition to Uzungöl's existing recreation resources and their role in the future of the district. Also, the activities to spread the touristic season to whole year rather than restricting them with summer (which is the current case) are also discussed. In our field of study, we suffer environmental problems because of the natural processes as well as human activities. The possible changes imposed by such problems on the natural and cultural values are listed and the propositions to overcome the problems are discussed.Key Words : Uzungöl, Recreation, The Resources, Turism.