Trabzon yöresi tatlısu makro ve mikro algleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 9837
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi, Trabzon yöresinde yayılış gösteren tatlısu makfo ve mikroalg türlerinin teşhisi ve taksonomik sınıflandırılmaları yapılmıştır. Makro ve mikroalg örnekleri 1989 yılının Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında, tesbit edilen 6 dere (Söğütlü Deresi, Değirmendere, Kalafa Deresi, Karadere Deresi, Sürmene Deresi, Solaklı Deresi) ve 1 göl (Uzun Göl) olmak üzere toplam 7 istasyon ve deği şik arazilerdeki küçük tatlısu birikintilerinden toplanmıştır. Laboratuvar çalışmaları sonunda; Gyanophyta bölümüne ait 6 (Phormidium retziij. P. sub f us cum, Oscillatoria subbrevis, O.irrigua, O.rubescens, Nostoc commune), Euglenophyta bölümüne ait 1 (Petalomonas mediocanellata), Bacillariophyta bölümüne ait 37 /(Melosira arenaria. M.undulata, M.varians, Diatome vulgare var. vulgare, D.vulgare var. brevis, Meridion, circulare, Ceratoneis arcus, Fragilaria construens, F.elliptica, F.virescens, Synedra af finis, Synedra ulna, Eunotia pectinalis, Rhoicosphenia curvata, Cocconeis placentula, Cocconeis pediculus, Gomphonema acuminatum. var. turris, G.constrictum var. constrictum, G.constrictum var. curta, G.constrictum var. capitatum, Cymbella prostrata, C.turgida, C.cuspidata, C. helvetica, C.tumida, Amphora ovalis, Pleurosigma scalproides, P.spencerii var. nodifera, Mastogloia dansei, Navicula cryptocephala var. exilis, N. gracilis, N.viridula, N.lucidula, N.pseudo-Bacillum, N. rhynchocephala, Nitzschia actinastroides, Surirella robusta, var. splendida), Ghlorophyta bölümüne ait 9(Cladophora gloroerata, Spirogyra spl., Spirogyra sp2.f Closterium ehrenbergi, C.rostratum var. rostratum, C.libellula var. interrupta, C.leiblenii var. boergesenii, Peniummargaritaceum, Cosmarium botrytis), ve Rhodophyta bölümüne ait 1 (Batrachospermum moniliforme) olmak üzere toplam 54 tür tesbit edilmiştir. Tesbit edilen bu türler arasında Bacillariophyta bölümüne ait olanların hakim durumda olduğu görülmek tedir. Bunu sırasıyla Chlorophyta, Cyanophyta, Euglenophyta ve Rhodophyta bölümleri takip etmektedir. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study it has been established the classification of the macro and micro species of algeas which are mostly seen on the easthern Karadeniz Region especially around Trabzon. The sample algeas were gathered from 6 different streams (Söğütlü Deresi, Değirmendere, Kalafa Deresi, Karadere Deresi, Sürmene Deresi, Solakli Deresi) and a lake (Uzun Göl) and some from different freshwater pools in different part of land in August, September, October, November 1989. In the end of the laboratary studies, 6 belong to. the Cyanophyta (Phormidium retzii, P. sub f us cum, Oscillatoria subbrevis, O.irrigua, Q.rubescens, Nostoc commune), 1 belong to the Euglenophyta (Petalomonas mediocanellata), 37 belong to the Bacillariophyta (Melosira arenaria, M.undulata, Diatome vulgare var. vulgare, D. vulgare var. brevis, Meridion circulare, Ceratoneis arcus, Fragilaria construens, F.elliptica, F.virescens, Synedra af finis, Synedra ulna, Eunotia pectinalis, Rhoicospheniacurvata, Cocconeis placentula, Cocconeis pediculus, Gomphonema acuminatum var. turris, G.constrictum var. constrictum, G.constrictum var. cur ta, G.constrictum var. capitatum, Cymbella prostrata, C. turgida, C.cuspidata, C. helvetica, C.tumida, Amphora ovalis, Pleurosigma scalproides, P.spencerii var. nodifera, Mastogloia dansei, Navicula cryptocephala var. exilis, N. gracilis, N.viridula, N.lucidula, N.pseudo-Bacillum, N.rhynchocephala, Nitzschia actinastroides, Surirella robusta, var. splendida) 9 belong to the Chlorophyta, (Gladophora glomerata, Spirogyra spl., Spirogyra sp2., Closterium ehrenbergi, C.rostratum var. rostratum, viiC.libellula var. interrupts, C.leiblenii var. boergesenii, Penium margaritaceum, Cosmarium botrytis) and 1 belong to the Rhodophyta, (Batrachospermum moniliforme) 54 different species have been found out. Among the defined species. Those belong to the Bacillariophyta observed to be the superior the others. Following this there are Chlorophyta, Cyanophyta, Euglenophyta and Rhodophyta. viii